Zastosowanie znakowania laserem

Przy wytwarzaniu różnego rodzaju produktów, musimy mieć świadomość tego, że muszą zostać one we właściwy sposób oznakowane. O ile w przypadku produktów spożywczych, nie stanowi to większego problemu, bowiem produkty te muszą być odpowiednio zapakowane, a opakowanie stanowi etykietę, już w przypadku chociażby przemysłu motoryzacyjnego może być to utrudnione.

Sposób na znakowanie produktów

znakowanie laseremJedną z możliwości, dzięki której wykonywalne jest oznakowanie wybranych produktów, jest znakowanie laserem. Dzięki metodzie tego typu możliwe jest znakowanie materiałów takich jak: papier, skóra, drewno, szkło, metal, ceramika, a także tworzywa sztuczne, w tym również materiały emaliowane i odblaskowe. Znakowanie laserowe umożliwia stworzenie etykiety (zawierającej informacje, np. o kodach i numerach seryjnych) na powierzchni przedmiotu. Stworzona w ten sposób etykieta jest niezwykle trwała na ścieranie, a także wpływ wysokich temperatur i różnego rodzaju – potencjalnie zgubnych dla etykiet papierowych – czynników zewnętrznych. Dzięki użyciu lasera możliwe jest wykonywanie w sposób szybki i wysoce powtarzalny danego wzoru. Laserowe oznakowanie charakteryzuje się doskonałą rozdzielczością, dzięki czemu żaden odbiorca nie będzie miał problemu z odcyfrowaniem poszczególnych informacji. Dodatkowo, niewątpliwie dużą zaletą znakowania laserowego jest możliwość wykonywania oznakowań na różnego rodzaju powierzchniach, niekoniecznie płaskich, ale również nierównych. W takim samym stopniu sprawdzą się na powierzchniach miękkich, jak i na twardych.

Dzięki temu znakowanie przy pomocy lasera doskonale sprawdza się w przypadku oznakowania wykonywanego na powierzchni instrumentów medycznych. Szczególnie przydatne oznakowania wykonywane laserem występują na aparatach słuchowych, umożliwiając ich właściwą identyfikację.