Rurociągi należą do konstrukcji stalowych stosowanych w przemyśle m. in. w technologii dystrybucji gazu czy wody pitnej. Konstrukcje z zastosowaniem rurociągów charakteryzują się przede wszystkim zwiększonymi parametrami wytrzymałości mechanicznej, przez co są bardziej odporne na pęknięcia i uszkodzenia.
Walory montażowe przy zastosowaniu przewiertów sterowanych
Konstrukcje rurociągowe cechuje szereg walorów eksploatacyjnych poprzez specyficzne zaprojektowanie przekroi użytkowych, a koszty niezbędnych materiałów na drodze realizacji inwestycji przy zastosowaniu tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniżają kosztorys budowy. Ponadto zastosowanie w połączeniach rurowych tworzyw typu PE bardziej podatnych na obróbkę termiczną skraca czas realizacji prac. Technika montażu rurociągów przy zastosowaniu wiertnic udarowych, określanych też jako przewierty sterowane Śląsk obejmuje trzy zasadnicze etapy realizacyjne: wiercenie pilotowe, podczas którego żerdzie wiertnicze wciskane w grunt tworzą punkt wejściowy systemu rur, a następnie przy jednoczesnym obracaniu wiertła udarowego rurociągowi nadawany jest kierunek poziomy; rozwiercanie gruntu przy zastosowaniu wiertnic rozwiercających wraz z jednoczesnym montażem żerdzi wiertniczych oraz końcowy etap jakim jest wciąganie systemu rurociągowego do przygotowanych tuneli. Zastosowane żerdzie wiertnicze pełnią funkcję elastycznej podpory, której zadaniem jest ochrona przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi na które mogą mieć wpływ zewnętrzne czynniki fizyczne.
Ceny za wykonanie prac wiertniczych w zakresie montażu rurociągów są ściśle związane ze średnicą uwzględnionych w projekcie technicznym rur w zakresie od 40 do 400 mm I wyceniane za 1 metr bieżący instalacji od około 45 do 80 zł w przypadku średnicy nie przekraczającej 110mm oraz od 110 do około 350 zł dla rurociągów o średnicy powyżej 125mm.