Zastosowanie biostymulatorów

W produkcji roślinnej i zwierzęcej poszukiwane są nowe metody wpływające dodatnio na prędkość wzrostu. Ze względu na zakaz stosowania w hodowli antybiotyków jako stymulatorów przyrostu zwierząt, stosowane są inne środki, bazujące w swoim składzie na naturalnych komponentach.

Biostymulacja naturalna w hodowli zwierząt i sadownictwie

biostymulatoryWszelkie hormonalne i chemiczne preparaty, które poprzez stosowanie ich w dużych dawkach stymulowały wzrost zwierząt i roślin zostały w trosce o dobro klienta zakazane na terenie Unii Europejskiej. Z tego powodu coraz większym powodzeniem cieszą się wyroby, które nie zawierają w swoim składzie substancji zakazanych, a ich działanie opiera się na wpływaniu dodatnie na rozwój organizmów żywych poprzez regulowanie metabolizmu. W ogrodnictwie i sadownictwie znajdują zastosowanie biostymulatory, które obniżają podatność roślin na działanie niekorzystnych dla nich czynników stresowych, jak zmiany temperatury, atak szkodników czy choroby wirusowe. Wiele roślin jest w stanie bez ich pomocy obronić się przed chorobami, jednak odbija się to na ich wolniejszym wzroście, czego każdy producent chciałby uniknąć. Często wykorzystywane w produkcji naturalnych preparatów zwiększających odporność roślin na czynniki biotyczne i abiotyczne są algi morskie. Jako biostymulatory w produkcji zwierzęcej można potraktować wszelkie substancje naturalne nie będące farmaceutykami, zwiększające skuteczność działania układu immunologicznego.

Preparaty naturalne wykorzystywane jako biostymulatory nie są lekami, a co za tym idzie nie obowiązuje karencja na wyroby powstałe z organizmów, które były poddane ich działaniu. Spożycie przez ludzi produktów wytworzonych z użyciem takich substancji jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumenta.