Zalety wagi samochodowej w życiu codziennym

Pamiętam, gdy w dzieciństwie tata często zabierał mnie w różne miejsca. Niekiedy były to nawet wysypiska śmieci. Najczęściej jeździliśmy sprzedać złom i wtedy widziałam, jak nasz samochód wjeżdża na pewną rampę, a po chwile na ekranie wyświetla się liczba. Dziś już wiem, że była to waga samochodowa.

Cechy charakterystyczne wagi samochodowej?

waga samochodowaSpecjalna waga, na którą może wjechać samochód, po czym zmierzy ona jego wagę, jest bardzo powszechna w punktach skupu metali. Jak inaczej dowiedzieć się, ile waży zawartość bagażnika, którą chcemy sprzedać lub ile kilogramów między przywieźliśmy na przyczepce samochodowej? Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wjechanie autem na sprzęt do pomiaru, odczytanie całościowego wyniku i ponowne zjechanie z wagi. Następnie trzeba zdjąć dodatkowy bagaż, czyli sprzedawane przedmioty i ponownie wjechać na wagę. Oczywiście, pomiar jest wykonywany za każdym z razem bez udziału pasażerów. Waga samochodowa jest bardzo czuła, mimo swoich gabarytów i dodatkowa osoba obciążająca ładunek mogłaby wprowadzić licznik w błąd. Teraz gdy jestem już starsza, wiem, że wagi samochodowej są najpotrzebniejsze w transporcie za pomocą tirów z naczepami. W miejscach, gdzie należy uiścić opłatę za przejazd, która jest uzależniona od wielkości ładunku, waga jest niezastąpiona. Również do kontroli bezpieczeństwa dróg wagi samochodowe przydają się bardzo często. Należy wiedzieć, że nie po wszystkich drogach można jechać z dużym ładunkiem, gdyż asfalt może tego nie wytrzymać i powstaną pęknięcia oraz wybrzuszenia.

Co ciekawe, waga przeznaczona dla samochodów może być wyposażona w szlabany, kamery, czytniki kart radiowych, światła informacyjne i w cyfrowe wyświetlacze wagi. Zapamiętałam wagę, z której korzystał skup w pobliskim dla mnie mieście, jako bardzo nowoczesne i potrzebne urządzenie, ale wiem, że jej kształt i wachlarz funkcji będzie stale ewoluował.