buty dziecięce

Zakupy z dzieckiem – czyli wybór butów

Kupowanie butów dla dziecka to dość trudne zadanie. Warto zatem mieć na nie sposób. Wiadomo, że nasza pociecha niechętna będzie takim zakupom. Dobrze jest więc nabywać obuwie szybko i skutecznie. Decyzja o tym, co nasze dziecko będzie miało na stópkach ma duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju.

Zakup butów dziecięcych

obuwie dziecięceWarto przy kupowaniu butów dla dziecka kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim musisz poznać wcześniej rozmiar stópki dziecka. Po prostu ją zmierz. Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz też poprosić panią w sklepie, aby to zrobiła. Nigdy nie kupuj pierwszych bucików bez obecności dziecka. Nie da się bowiem ustalić czy buty będą dobre na oko. Stópki mają różną długość i szerokość, a za duże lub za małe buciki dla tak małych dzieci to ogromny problem. Mogą znacznie utrudnić im chodzenie i rozwój stóp. Małe brzdące nie są w stanie dźwigać na swoich nogach większych butów. Jest to dodatkowy ciężar, który robi różnicę, sprawiając, że muszą się one dodatkowo męczyć. Z kolei, jeśli buty są za małe, to nie pozwalają stópkom rosnąć. Poza tym dziecko wówczas może nie chcieć chodzić, nawet jeżeli wcześniej z radością biegało. Wiadomo, jeżeli je coś uciska, to nie chce, aby spotykał je ból. Wiadomo już, dlaczego konieczne jest, aby but dziecku przymierzyć. Może się to okazać najtrudniejsze, bo nie jest to zajmująca czynność dla maluszka. Najlepiej w jakiś sposób zająć wówczas uwagę dziecka. Można zabrać jakąś ulubioną zabawkę albo osobę, która odciągnie uwagę od mierzenia. Ty zaś skup się na tym, aby but był dopasowany. Rozmiar może być o jeden numer większy od rozmiaru stopy. Chyba, że dziecko zaczyna dopiero chodzić, wówczas powinien być większy co najwyżej o pół rozmiaru. Dla pewności można po zmierzeniu poprosić jeszcze sprzedawcę o wyciągnięcie wkładki z buta, jeśli jest taka możliwość i sprawdzić na niej dopasowanie do stopy. Ważna jest pewność o to czy twoje maleństwo będzie miało wygodne buty. Nie skupiaj się więc w czasie zakupów na tym, jakie buty Chiruca kupisz sobie na wyprawę w góry. Postaraj się jak najlepiej zbadać czy buty twojemu dziecku na pewno pasują.

Buty Bartek, czyli specjalne obuwie profilaktyczne

buty profilaktyczne dla dzieciCzasami korzystne może być zakupienie zamiast zwykłych butów tych chroniących dodatkowo stopy. Zwłaszcza, jeżeli wykryto pewne zniekształcenia spowodowane złym ułożeniem dziecka w łonie matki albo wady powstałe podczas rośnięcia stóp. Buty dziecięce Danielki są specjalnie przeznaczone jako obuwie profilaktyczne i rehabilitacyjne. Będą one pomagały podczas leczenia już powstałych problemów ze stópkami, a także chroniły przed ich pojawianiem się. Buty profilaktyczne dla dzieci – plusy:

  • zapewnia właściwe usztywnienie stópek,
  • amortyzuje stopę w trakcie chodzenia i biegania,
  • zazwyczaj ma antypoślizgową podeszwę,
  • są bardzo wygodne,
  • korygują wady i pomagają w prawidłowym rozwoju stóp

Ważną kwestią na koniec jest ubranie maluszkowi obu bucików i zobaczenie, jak w nich chodzi po sklepie. Patrz po prostu na jego reakcję. Czy chodzi normalnie? Czy nie chce się dłużej przemieszczać? Jak ustawia stopy? Jeżeli spaceruje normalnie, nie strojąc min, to prawdopodobnie buty będą dobre.

Reklamówki foliowe do przechowywaniu obuwia

foliowa torba reklamowa z nadrukiemKiedy już zakupisz buty, nie trzymaj ich w domu w foliowych workach. Może to spowodować, że bardzo szybko będą niszczały i ulegały zniekształceniom. O ile twoje solidne buty Meindl do wędrówek może nie zniszczą się tak szybko z powodu złego przechowywania, o tyle dziecięce buciki mogą bardzo szybko ulec uszkodzeniom. Jeżeli zostaną zgniecione w szafie, mogą nawet nie dopasowywać się do stopy tak, jak dawniej i uciskać przy chodzeniu. Lepszym więc pomysłem niż opakowania foliowe jest zastosowanie po prostu kartonów lub specjalnych półek, na których buty będą leżały oddzielnie, a nie jedna na drugich. Bardzo ważne jest, aby o obuwie dbać na bieżąco, bo wtedy może posłużyć nam znacznie lepiej i dłużej. Co prawda z dziecięcych butów i tak szybko się wyrasta, jednak podczas ich użytkowania przez dziecko trzeba zadbać, aby miało ono jak najwygodniej podczas swoich spacerów.

 


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Silesia Sports – sklep internetowy sprzedający buty chiruca i namioty turystyczne
  • Ministore.pl – sklep online oferujący buty daniel i wkładki profilaktyczne dla dzieci
  • Rodzice.pl – serwis internetowy z poradami dla rodziców
  • Foliowe.com – strona internetowa firmy produkującej opakowania i torby reklamowe z nadrukiem

Podsumowanie

Zakupy butów z dzieckiem to wyzwanie, jednak odpowiednio przygotowana na pewno dasz sobie radę. Ważne, aby dobrze sprawdzić czy buty na pewno pasują. Źle dobrane obuwie bowiem może przyczyniać się do powstawania wad w rozwoju stóp.