Kiedy posiadamy duży dom, czy to na wsi czy na przedmieściach, zależy nam na tym, żeby czuć się w nim jak najlepiej. Oczywiście nie tylko to co będzie stanowiło wyposażenie domu, sprawić może, że każdy dzień będzie przebiegał bardzo przyjemnie. Warto również zadbać o ładny ogród koło domu, w którym będziemy mogli pozwolić sobie na prawdziwy odpoczynek.
Zakładanie ogrodów – na czym polega
Kiedy zdecydujemy się na założenie wokół swojego domu ogrodu, z całą pewnością czeka na nas wiele pracy. Oczywiście nie musi robić tego sami, jest wiele firm, które zadbają o kompleksowe wykonanie usługi i zadbają w odpowiedni sposób o nasz nowy ogród. Jednak możemy spróbować samodzielnie urządzić swój ogród i krok po kroku zadbać o każdy element. Nie musimy robić wszystkiego naraz, możemy rozłożyć nasze prace na etapy i sukcesywnie dążyć do celu. Na czym w ogóle polega zakładanie ogrodów? Mogłoby nam się wydawać, że jest to jedynie wsadzenie w ziemię roślin i zapewnienie im odpowiedniego wyglądu. Również teren wokół nich powinien być dobrze zagospodarowany i na całości można posiać trawnik, a pod roślinami ziemię pokryć korą. Jednak założenie ogrodu to nie tylko czynności związane z jego ładnym wyglądzie. Często okazuje się, że rośliny, które dla siebie wybraliśmy nie będą odpowiednie do naszego ogrodu, albo nie będą mogły zostać zasadzone we właśnie wybranym przez nas miejscu. Dodatkowym zadaniem jakie spoczywa na nas podczas zakładania ogrodów będzie zatem dostosowanie wymagań roślin do warunków jakie panują koło naszego domu. Każda roślina posiada bowiem ściśle określone wymagania zarówno odnośnie gleby jak i również odnośnie nasłonecznienia i zacienienia miejsca. Z całą pewnością, jeśli posadzimy w miejscu, które przez większość dnia jest zacienione, roślinę światłolubną, będzie ona miała problem z prawidłowym wzrastaniem. Słońce będzie jej warunkiem do przeprowadzania przemian w komórkach i do ich rozmnażania się i wzrostu. Często również niektóre gatunki są gatunkami stwarzającymi zagrożenie dla roślin posadzonych w pobliżu. Może się okazać tak, że jednak roślina zabiera wszystkie potrzebne składniki z gleby i druga nie będzie mogła prawidłowo się rozwijać. Warto również zadbać o odpowiednie nawożenie gleby i jej napowietrzenie. Dość popularne stają się ostatnio nowoczesne ogrody, zakładane zwłaszcza w dużych miastach takich jak Poznań. Na czym jednak polega różnica pomiędzy tymi nowoczesnymi ogrodami a tradycyjnymi? Przede wszystkim w nowoczesnych ogrodach rezygnuje się z zastosowanie różnorodności bar i gatunków. Ogród nowoczesny ma wyglądać spójnie i dawać wrażenie wyciszenia, jednak przy najmniejszym nakładzie pracy.
Ogrodzenia systemowe i inne jego rodzaje
Jeśli zadbamy o nasz piękny ogród przed domem, powinniśmy również zastanowić się nad pasującym do całości ogrodzeniem. Oczywiście najpraktyczniej będzie, jeśli ogrodzenie założymy najpierw, a później zaczniemy prace ogrodnicze.
Jakie możemy wybrać dla siebie ogrodzenie?
- panelowe
- z siatki PCV
- kute
- gabionowe
Jest oczywiście wiele innych rodzajów ogrodzeń do zastosowania, jednak te należą do najczęściej wybieranych.
Jeśli chodzi o połączenie funkcjonalności z estetycznym wyglądem zdecydowanie na prowadzenie wysuwają się ogrodzenia panelowe, są to tak zwane systemowe rozwiązania. Ogrodzenie tego typu jest bardzo trwałe i przede wszystkim jego montaż nie sprawi nam żadnego problemu. Biorąc pod uwagę różne rozwiązania, jakie są proponowane przez producentów tych ogrodzeń, z całą pewnością każdy dobierze coś odpowiedniego dla siebie. Kiedy posiadamy jakieś części ogrodu lub terenu, które chcemy wygrodzić i ma być do nich ograniczony dostęp, wtedy pomocna może okazać się siatka stalowa, tak zwana siatka zgrzewana.
Siatka perforowana – gdy zdecydujemy się na pasiekę
Oczywiście posiadanie ogrodu może wiązać się również z zadbaniu o dodatkowe elementy, stanowiące zarówno atrakcję jak i również będą spełniały określone funkcję. Warto wziąć pod uwagę założenie własnej prywatnej pasieki. Oczywiście powinniśmy skorzystać wtedy z rad doświadczonych pszczelarzy. Jednak zdecydowanie przyniosłoby to korzyści i nam i środowisku. Budowanie uli nie należy do skomplikowanych czynności. Musimy jednak wyposażyć je we wszystkie niezbędne elementy. Każdy ul musi zostać wyposażony w dennicę i korpus gniazdowy. Jeśli chodzi o dennicę do jej budowy pomocna może okazać się siatka perforowana. Kiedy założymy również lęgnicę, tam może zostać już wykorzystana siatka stalowa.
Więcej można przeczytać na:
- Wisniewskipracownia.pl – strona internetowa pracowni ogrodniczej
- Perforacja-invest.pl – producent blach perferowanych
- Homebook.pl – portal o urządzaniu wnętrz i ogrodów
- Abtech.com.pl – firma produkująca ogrodzenia systemowe
Krótko podsumowując:
Zdecydowanie każdy z nas powinien rozważyć założenie własnego ogrodu. Jak widać nie jest to aż takie trudne, a kiedy skorzystamy z kilku rad, z całą pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem samodzielnie.