Zabawki dla małych dzieci

Każdy z nas jako dziecko miał chociaż jedną zabawkę. Są one nieodłącznym elementem dzieciństwa i pełni bardzo ważną rolę w rozwoju psychicznym dziecka. Przykład – przytulanie misia ma działanie uspokajające i uczy empatii. Zabawki mają też wpływ na rozwój intelektualny naszych pociech, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich dobieranie do wieku.

Klocki – bezpieczne dla małych dzieci?

klocki dla małych dzieciTak jak wcześniej wspomniany miś jest zabawką uniwersalną, czyli bezpieczną dla dziecka w każdym wieku, tak z klockami jest trochę inaczej. Jeżeli myślimy o klockach, to z reguły mamy przed oczami małe elementy. Mogą one zostać połknięte przez dziecko, które jeszcze jest za małe, aby zrozumieć jak należy się nimi bawić. To nie oznacza jednak, żeby rezygnować z kupieniu swoim pociechom takiej zabawki. Specjalne klocki dla małych dzieci są większe, zatem nie ma ryzyka zadławienia. Nie są jednak cięższe i mieszczą się w rączkę, zatem są źródłem dobrej, rozwijającej zabawy. Układanie przeróżnych konstrukcji (domków, wież) z takich klocków stymuluje mózg dziecka i pobudza jego wyobraźnię już w najmłodszych latach. Jako rodzice możemy uczestniczyć w tej zabawie, pokazywać swojemu maluchowi, jak ma konstruować swoje pierwsze budowle, co również ma pozytywny wpływ na naszą relację. Jest to zatem rozrywka dla całej rodziny, niezależnie od wieku. Z czasem oczywiście możemy kupować zestawy z mniejszymi elementami.

Zabawa dla dziecka ma ogromne znaczenie bez względu na wiek i jest to poparte naukowo. My jako rodzice rodzice, powinniśmy wybrać dla swojego malucha najlepsze jej formy i służące do tego narzędzia. Wspólne układanie ma wiele zalet, zatem warto postawić właśnie na taki rodzaj zabawy, zwłaszcza kiedy nie musimy się tak martwić o bezpieczeństwo.