Mówiąc o grupie produktów, które wymagają szczególnych warunków magazynowania, każdy jednym tchem wymieni mięso, wędliny, nabiał i inne produkty spożywcze. Tymczasem takich artykułów jest znacznie więcej i choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, należą do nich również kosmetyki.
Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej producenci kosmetyków zostali obciążeni odpowiedzialnością za jakość swoich produktów, która do tej pory nadzorowana była przez Państwowy Zakład Higieny. Przedsiębiorcy musieli zatem przystąpić do sporządzenia zbioru dobrych praktyk dotyczących nie tylko produkcji, ale również transportu i magazynowania produktów kosmetycznych. Niedotrzymanie tych warunków skutkuje dotkliwymi karami finansowymi i nie ma w tym nic dziwnego – jakiekolwiek błędy w recepturze, zabrudzenie produktu na linii produkcyjnej czy zmiana jego właściwości wynikająca z niewłaściwego przechowywania gotowego wyrobu, mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia użytkowników.
NA CO NALEŻY UWAŻAĆ?
Większość kosmetyków, w tym także kosmetyki do makijażu, są bardzo wrażliwe na działanie wysokich temperatur, zwłaszcza przekraczających 40 stopni Celsjusza. Na ich jakość zdecydowanie ujemny wpływ ma także bezpośredni kontakt z promieniowaniem UV. Stanem niepożądanym są także zbyt niskie temperatury. W tym przypadku wartość graniczna wynosi -15 stopni Celsjusza. Oczywiście żaden kosmetyk nie może mieć kontaktu z wodą ani inną substancją ciekłą.
SPECJALNE WARUNKI MAGAZYNOWANIA
Tak duża wrażliwość produktów na działanie wielu czynników sprawia, że pomieszczenia magazynowe muszą zostać przystosowane do ich składowania, a wyposażenie magazynów powinno spełniać ściśle określone wymagania. Podstawowy wymóg to odrębność magazynu. Oznacza to, że w tym samym pomieszczeniu nie mogą być składowane inne substancje chemiczne,
a zwłaszcza takie jak:
- kwasy,
- ługi,
- chlorowęglowodory.
Kolejny istotny wymóg to sprawna i wydajna wentylacja oraz urządzenia zapewniające utrzymanie właściwej temperatury i poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Optymalna temperatura magazynowania wynosi od -15 do +25 stopni Celsjusza. Wyższa jest dopuszczalna jedynie w przypadkach, gdy temperatura wewnętrzna opakowania zbiorczego nie przekroczy 40 stopni Celsjusza. Ponieważ niektóre substancje zawarte w kosmetykach są łatwopalne, magazyn musi być wyposażony w sprawną instalację przeciwpożarową. Odpowiednią konstrukcję muszą wykazywać także regały magazynowe – niektóre kosmetyki pakowane są w pojemniki pod ciśnieniem, inne są po prostu delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku nie powinno się przygniatać opakowań zbiorczych, tak więc nie mogą one być piętrowane. Wrażliwość kosmetyków na działanie wysokich temperatur i promieni słonecznych sprawia, że magazyn powinien być pomieszczeniem zacienionym, w którym światło pochodzi ze sztucznych źródeł. Jeżeli jego ściany wykonane są z blachy lub innego materiału będącego dobrym przewodnikiem ciepła, regały muszą być skupione w środkowej części magazynu.
EKSPOZYCJA KOSMETYKÓW
Klienci drogerii i innych punktów zajmujących się sprzedażą kosmetyków oczekują estetycznej, cieszącej oko ekspozycji. Tymczasem każda osoba, która prowadzi sklep kosmetyczny doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest osiągnąć kompromis między prawidłowym a ciekawym wyeksponowaniem towaru. Najmniej problemu sprawiają produkty pakowane w tekturowe, nieprzezroczyste pudełka, które nie dopuszczają do kontaktu kosmetyku z promieniami słonecznymi. Znacznie trudniej jest z preparatami do makijażu. Cienie do powiek, aby mogły zostać zaprezentowane klientkom, muszą zostać wyjęte z opakowania ochronnego, o ile zostało ono przewidziane przez producenta, co nie zdarza się zawsze. Jeżeli produkt będzie wystawiony na działanie promieni słonecznych, w pierwszej kolejności zmatowieje przezroczyste wieczko pudełka, kolory ulegną wyblaknięciu, a sam kosmetyk nie zachowa swojej konsystencji – jednym słowem produkt będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia, gdyż taki towar nie powinien być przechowywany w sklepie, nie wspominając o jego sprzedaży. Z drugiej strony bez odpowiedniego źródła światła jego kolor nie będzie zbyt dobrze widoczny, więc klient będzie miał problem z dokonaniem wyboru. Skutecznym rozwiązaniem okazują się gabloty podświetlone za pomocą diod LED, które dają odpowiednią ilość światła o właściwej barwie, nie emitując przy tym dużej ilości ciepła.
GDZIE NIE NALEŻY KUPOWAĆ KOSMETYKÓW?
Właśnie ze względu na specyficzne warunki przechowywania nie poleca się kupowania kosmetyków na bazarach i targowiskach. Pomijając fakt bardzo niskiej jakości, którą najczęściej wykazują sprzedawane tam produkty, ich przechowywanie „pod gołym niebem” sprawia, że u wielu klientów mogą wystąpić reakcje alergiczne lub inne niepożądane skutki. Zarówno zimą, jak i latem temperatury na zewnątrz często przekraczają przedział określany jako bezpieczny dla kosmetyków, zatem niższa cena nie powinna być żadnym argumentem przemawiającym za ich kupnem.
Źródła informacji:
- Mag Complex – firma zajmująca się sprzedażą wyposażenia jak regały magazynowe i wózki elektryczne
- KTD – firma z filią w Bydgoszczy zajmująca się wyposażenie dla sklepów i magazynów
- Kobieta – Porady – nowiny24.pl
- Lack Perfecta – Warszawska firma zajmująca się polerowaniem i renowacją lakieru
O kosmetyki trzeba dbać aby długo nam służyły w inny sposób możemy je szybko stracić.
Myślę że sklepy mają sprawdzone sposoby na przechowywanie kosmetyków.
Nie wiedziałem, że nie powinno się kupować kosmetyków na bazarze, a tym bardziej tego, że mogą wywołać one reakcje alergiczną
Wychodzę z założenia, że skóra jest delikatna i nie kupuje kosmetyków z podejrzanych źródeł
Zgadzam się z Baśką w 100%
Brawo Baśka, masz 150% rację:)
AAAA… Masz 200% racji