Wyposażenie i dekoracje dla domu – jakie wybrać okna, drzwi oraz dodatki

Wybór elementów wyposażenia wnętrza ma duże znaczenie dla jego estetyki, ale także wygody mieszkańców oraz funkcjonalności. W sklepach można znaleźć bardzo bogaty wybór produktów służących do wykończenia. Zakup którychś z nich trzeba dobrze przemyśleć i warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi wadami oraz zaletami poszczególnych produktów.

 

oknaOkna PCV

Na przykład najczęściej wybierane okna wykonane są z PCV, określanego też jako plastik. Wiele osób decyduje się na zakup takich okien ze względu na to, że są one odporne na działanie czynników atmosferycznych, na przykład niskich temperatur oraz wody. Tymczasem warto pamiętać, że można również zakupić okna wykonane z drewna. Oczywiście wymagają one starannej pielęgnacji i renowacji przeprowadzanej raz na kilka lat. Drewno musi być regularnie pokrywane substancjami zapewniającymi mu większa trwałość, czyli różnymi impregnatami i lakierami. Bez takich zabiegów niestety będzie bardzo szybko niszczeć i po jakimś czasie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale także przestanie dobrze spełniać swoje funkcje. Trzeba jednak wiedzieć, że zadbane drewno cechuje się również bardzo dużą trwałością i może służyć znacznie dłużej niż okna z PCV. Wszytko jednak zależy od tego ile pracy włoży się w troskę o okno.

 

oknoDodatki

Po wybraniu okien trzeba także pomyśleć o odpowiednich dodatkach, takich jak

  • karnisze,
  • firany,
  • rolety,
  • parapety.

Tutaj także ilość dostępnych rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy. Wybierając tego typu elementy warto oczywiście zwrócić uwagę przede wszystkim na ich estetykę, ponieważ okno, jego aranżacja oraz reszta pomieszczenia powinna tworzyć zgraną całość. Trzeba jednak pamiętać także o kwestiach praktycznych, między innymi ochronie przed intensywnym światłem oraz łatwym praniu lub czyszczeniu okiennej aranżacji. Warto także zastanowić się nad tym, jakie dokładnie funkcje ma spełnić w danym pomieszczeniu, czy ma być przede wszystkim częścią dekoracji, czy też powinna chronić przed spojrzeniami sąsiadów.

 

drzwiDrzwi

Kolejnym bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza są drzwi. W tym przypadku wybór konkretnego produktu uzależniony jest od tego, czy chodzi o drzwi zewnętrzne, czy wewnętrzne. Te pierwsze powinny cechować się dużą trwałością. Chodzi o odporność na czynniki atmosferyczne, ale także na zarysowania lub inne uszkodzenia. Warto pamiętać, że zewnętrzne drzwi domu są jego wizytówką, dlatego mają tak duże znaczenie i zawsze powinny się ładnie prezentować. Wewnętrzne i zewnętrzne drzwi mogą mieć różne elementy dekoracyjne, takie jak przeszklenia. Pod tym względem znaczenie ma także wybór klamek, które muszą pasować do całości. Drzwi wewnętrzne są częścią aranżacji domu, więc powinny pasować do innych elementów wyposażenia i wystroju. Częstym wyborem jest drewno, ponieważ jest to bardzo uniwersalny materiał. Drewno bardzo dobrze pasuje do różnych wnętrz i elementy z tego materiału nie muszą być wymianie przy każdej zmianie wystroju pomieszczenia.

 

klamkaKlamka

Spore znaczenie ma także wybór odpowiednich klamek. Przy zakupie tego dodatku warto zdecydować się na taki sam wzór do całego domu. Dostępne na rynku klamki zazwyczaj wykonane są z różnych metali, chociaż można znaleźć również projekty ze szkła lub kryształu. Znaczenie ma kształt klamki, który może nawiązywać na przykład do klasycznych wzorów i opierać się na dekoracyjnych, falistych liniach. Klamki mogą być też nowoczesne – proste i pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych. Ważne, żeby pasowały do innych elementów wyposażenia wnętrza, na przykład okuć mebli.

 

pergolePergole

Ciekawym elementem dekoracyjnym domu są również pergole. Jest to element architektoniczny, który może stać swobodnie w ogrodzie lub zostać wykorzystany jako cześć budynku. Zazwyczaj ma formę lekkiego zadaszenia, na przykład na tarasie lub przy wejściu. Pergola spełnia wiele praktycznych funkcji, między innymi chroni przed słońcem oraz może być podporą dla roślin pnących lub dodatkowego oświetlenia domu. Jednocześnie jest to bardzo dekoracyjny element, który dodaje budynkowi lekkości. Pergole są zazwyczaj wykonane z drewna, dlatego jak każda konstrukcja z tego materiału wymagają odpowiedniej pielęgnacji, są jednak bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym.

 


 

 

widokWięcej informacji:

 


 

 

okno2Dobrze dobrane wyposażenie i dekoracje domu będą stanowić zgraną, harmonijną i ciekawą całość. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup wszystkich elementów, nawet tak pozornie nieistotnych jak klamki. Dzięki detalom, które będą do siebie pasować można stworzyć ciekawą, elegancką aranżację wnętrza, która sprawi, że spędzanie czasu w domu stanie się prawdziwą przyjemnością.

6 thoughts on “Wyposażenie i dekoracje dla domu – jakie wybrać okna, drzwi oraz dodatki”

Leave a Comment