Wykorzystanie pasów napędowych

W przedsiębiorstwach przemysłowych zachodzi wiele procesów, które wymagają zastosowania określonej grupy maszyn. W większości zachodzących procesów wymagany jest bowiem napęd mechaniczny lub elektryczny. Zasilanie elektryczne jest niezbędne w przypadku zasilania silników, które napędzają części robocze maszyn.

Typ napędu zależy od docelowego zastosowania

pasy napędoweW niektórych przypadkach jednak są stosowane specjalne przenośniki lub innego rodzaju maszyny, które do swojego działania wykorzystują pasy napędowe. Dzięki temu możliwe jest przeniesienie napędy z jednego koła na drugie. W niektórych przypadkach możliwa jest również redukcja lub przyspieszenie obrotów poprzez odpowiednie ukształtowanie oraz średnicę kół napędowych. Sprawia to, że w zależności od zastosowania możliwa jest regulacja obrotów części roboczych. Pasy napędowe można podzielić na: płaskie, klinowe, zębate, wielorowkowe czy profilowe. Oprócz zastosowań przemysłowych pasy napędowe można spotkać również w motoryzacji. Są one powszechnie stosowane w silnikach spalinowych, w których często zachodzi konieczność przeniesienia napędu z wału na inne części robocze. Ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego naciągu, który zapobiega ślizganiu się pasa. W tym celu stosowane są specjalne elementy zwane napinaczami, których zadaniem jest zapewnienie wymaganego naciągu. Podczas pracy bowiem pasy lekko wydłużają się co wymaga stałej kontroli oraz poprawienia naciągu.

Jak widać pasy napędowe są powszechnie stosowane zarówno w przemyśle jak i również innych zastosowaniach. Ich wykorzystanie jest podyktowane dobrymi właściwościami oraz prostą konstrukcją maszyn opartych właśnie o tego rodzaju napęd. Warto dodać, że pasy napędowe są wykonywane z materiałów, które charakteryzują się długim i bezawaryjnym czasem eksploatacji.