panele słoneczne na dachu

Wykorzystanie paneli słonecznych i pomp ciepła do ogrzania domu

Sposobów na ogrzewanie gospodarstwa domowego jest obecnie bardzo wiele, warto jednak przyjrzeć się tym z zakresu tak zwanej energii zielonej, które w Polsce nie są jeszcze zbytnio rozpowszechnione, a czy słusznie? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco temat ogrzewania domu z wykorzystaniem instalacji solarnych i pomp ciepły, a także poszukać odpowiedzi na pytanie czy są to korzystne rozwiązania.

Fotowoltaika, czyli instalacje solarne dla domu

fotowoltaika na dachuInstalacje fotowoltaiczne stosowane już od pewnego czasu z powodzeniem na zachodzi do Polski dotarły stosunkowo nie dawno, a o z tym się wiąże nie jest to rozwiązanie szczególnie rozpowszechnione. Dlatego na wstępie wypadało by choć nieco przybliżyć sam termin fotowoltaika oraz to w jaki sposób jest ona wykorzystywana w gospodarstwach domowych. Otóż w dużym skrócie można by powiedzieć, że osiągnięcia z dziedziny fotowoltaiki umożliwiają wykorzystywanie energii słonecznej w celu przekształcenie jej przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego w energie cieplną lub elektryczna ( w zależności od instalacji). Instalacje solarne to właśnie systemy które gromadzą światło słoneczne, przetwarzają je na energie i oddają do domu. Instalacje solarne to jednak ogólna nazwa, ponieważ należałoby wymienić ich dwa rodzaje. Instalacje solarne w których wykorzystuje się kolektory słoneczne, umożliwiające uzyskanie energie cieplnej, którą wykorzystuje się do ogrzewania domu. Drugi rodzaj to instalacje solarne w wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, które energie słoneczna przekształcają w energie elektryczną z pomocą której można zarówno zasilać jak i ogrzewać gospodarstwo domowe. Jako, że tematem naszego artykułu są panele słoneczne, to właśnie tym drugim rodzajem instalacji słonecznych poświęcimy uwagę.

Panele słoneczne – czy to dobry sposób na ogrzanie domu?

ogniwa fotowoltaiczne w elektrowni słonecznejJeżeli chcemy rozważać czy ogniwa fotowoltaiczne to dobre i praktyczne rozwiązanie na ogrzewanie domu to najpierw wypadałoby wskazać kilka wskazówek na co należy zwrócić uwagę by ich efektywność była odpowiednia. Wiele osób decydując się na to rozwiązanie popełnia typowe błędy. Zwykle problem stanowi dobór określenie jaka ilość paneli jest potrzebna, czyli jaka powierzchnia ogniw fotowoltaicznych będzie właściwa względem zapotrzebowania na energie jakie wykazuje dom. Problem z właściwym wyliczeniem tego zwykle wynika z faktu, że energie pozyskaną z paneli słonecznych wykorzystuje się nie tylko do ogrzewania domu, ale także i jako źródło dodatkowego prądu, a często tego aspektu przy etapie planowania się nie uwzględnia. Innym powszechnym błędem jest wybór nie właściwego miejsca na montaż instalacji. Zwykle są one na dachu domu, jednak powinny się one znajdować po jego południowej stronie, a ponadto należy brać pod uwagę jeszcze takie czynniki, jak drzewa, które nie mogą przesłaniać słońca, czy wysokie budynki. Jeśli jednak instalacja jest dobrze zamontowana, a powierzchnia paneli dobrze wyliczona, zwykle sprawdza się bardzo dobrze jako źródło ciepła i dodatkowej energii, której nadwyżki można nawet sprzedać. Problem może jedynie stanowić fakt, że montaż instalacji to duży wydatek, ponieważ ceny paneli nadal są bardzo wysokie.

Pompy ciepła a komfort cieplny w domu

pompa ciepła w domuPomy ciepła to zdecydowanie popularniejsze w Polsce rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewanie domu niż instalacje solarne, jednak nadal nie zbyt często spotykane. Warto zatem na początku zaznaczyć, ze pomp ciepła jest kilka rodzajów, a mianowicie takie jak:

  • powietrzne pompy ciepła
  • gruntowe pompy ciepła
  • wodne pompy ciepła

Zasada działania jest dość podobna, różnica sprowadza się natomiast do źródła energii, a co za tym idzie i do sposobu montażu i oczywiście kosztu inwestycji. Zważywszy na to najchętniej w Polsce stosuje się pompy powietrzne, ponieważ ich koszt montażu jest najniższy, a ponadto nie ma właściwie w tym względzie żadnych ograniczeń. Dodatkowo nowoczesne pompy cieplne zapewniają całkiem duży komfort cieplny, porównywalny z tym jaki dają instalacje solarne.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • RW Instal – witryna internetowa firmy z Wrocławia oferującej fotowoltaikę i pompy ciepła

Słowo podsumowania

Obydwa rozwiązania, czyli zarówno pompy ciepła jak i instalacje słoneczne zdają się być ciekawa alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania domu.