boksy dla koni w stajni

Wykorzystanie oświetlenia przemysłowego led w boksach dla koni

Wielu właścicieli stajni nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo ważny dla zdrowia i stanu przebywających tam zwierząt jest dostęp odpowiedniej ilości światła zarówno naturalnego jak i sztucznego. Zdarzają się przypadki, że jedynym źródłem światła w takiej stajni są drzwi, a takie rozwiązanie może być katastrofalne w skutkach. Podpowiadamy jak powinna być oświetlona stajnie i jakie ma to znaczenie dla przetrzymywanych w niej zwierząt.

Projekty stajni a wymagania, czyli boksy dla koni

boksy dla koni w dobrze zaprojektowanej stajniOczywiście stajnie jak i wszystkie obiekty w Polsce zgodnie z przepisami powinny spełniać pewne normy, które określa taki dokument jakim jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym zawarty jest akapit dotyczący utrzymania koni. Paragraf ten określa w jaki sposób mogą być one przetrzymywane w stajni, mianowicie czy ma to być w boksie na uwięzi, luzem, ponadto rozrządzenie to mówi o tym, że konie w stajni powinny być utrzymywane na ściółce. Ponadto określone w tym dokumencie jest jakie wymiary boksu powinny być w przypadku konkretnych koni i tak:

 • dla koni dorosłych musi to być co najmniej 9 m2
 • dla klaczy ze źrebięciem musi to być co najmniej 12 m2

Oczywiście paragraf ten uwzględnia różne sposoby przetrzymywania koni i określa dokładnie wymiary w przypadku każdego rodzaju stanowiska.

Budowa stajni zgodnie z przepisami

budowa stajniPonadto przepisy te dokładnie także określają jakie może być dopuszczalne stężenie konkretnych substancji w powietrzu w stajni, jaka winna być temperatura, wilgotność i tak:

 • stężenie dwutlenku węgla nie powinno przekraczać 3.000 ppm
 • stężenie siarkowodoru nie powinno przekraczać 5 ppm
 • koncentracja amoniaku nie powinna przekraczać 20 ppm,
 • wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80 %,
 • prędkość przepływu powietrza nie powinna przekraczać 0,3 m/s,
 • temperatura powietrza powinna wynosić od 5 do 28 °C,

Widać zatem dość wyraźnie, że są to dość szczegółowe wytyczne dziwić zatem może fakt, że na temat tego w jaki sposób powinna być oświetlona stajnia jest właściwie ledwie wspomniona, a nie od dziś wiadomo, że dostęp odpowiedniej ilość światła jest bardzo istotny, jeśli chodzi o zachowanie koni w dobrej formie. Jako, że jednak nie jest to kwestia określona prawnie na tej linii przez właścicieli bardzo często dochodzi do zaniedbań. Jakie zatem rozwiązania, jeśli chodzi o oświetlenie należałoby uwzględnić na projekcie i zastosować w stajni?

Oświetlenie stajni – oświetlenie przemysłowe led

oświetlenie przemysłowe ledJeśli chodzi o odpowiednie oświetlenie stajni to w pierwszej kolejności należałoby zadbać o to by w stajni było odpowiednio duża świtała dziennego, a co za tym idzie przy jej projektowaniu należałoby także uwzględnić takie rozwiązanie jakim są okna, a które nie zawsze się w stajni znajdują. Oczywiście okna i co za tym idzie światło dzienne nie są wystarczająca, zwłaszcza zważywszy na to, że w trakcie dnia konie przebywają poza obrębem stajni, a co za tym idzie kwestia światła w stajni nie jest wtedy zbyt istotna. Co z tym się wiąże konieczne jest zamontowanie sztucznego oświetlenia w stajni. Ogólnie rzecz biorąc szacuje się, że siła sztucznego oświetlenie wynosić powinna około 3W/m2. Jeśli chodzi natomiast o konkretne rozwiązania to z powodzeniem można tu stosować lampy, które sprawdzają się w warunkach przemysłowych takie jak choćby high bay led wyposażone w takie rozwiązanie jak żarówka led gu10. Oczywiście z powodzeniem też sprawdzą się i inne rozwiązanie, zwracać należy jednak uwagę na to by były one dostosowane do warunków panujących w stajni i co ważniejsze by były one względnie energooszczędne, tak by nie naraziły nas na zbyt duże koszty.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

 • Stadniny.pl – portal internetowy dla branży konnej i jeździeckiej
 • Construco – witryna internetowa firmy sprzedającej oświetlenie przemysłowe led
 • Equi Projekt – strona internetowa przedsiębiorstwa wykonującego projekty stajni

Podsumowanie tematu

Odpowiednie oświetlenie stajni zarówno światłem naturalnym jak i sztucznym jest bardzo ważne, jeśli chodzi o utrzymanie koni w dobrej formie i zdrowiu i co ważne, jeśli ma być im zapewniony odpowiedni komfort nie można o tym zapomnieć. Nie potrzeba do tego celu stosować jakichś specjalnych rozwiązań, ponieważ z powodzeniem wystarczą w stajni te stosowane w halach przemysłowych czy też w fabrykach.