Wybieramy nową stolarkę okienną i drzwiową do małego mieszkania

Małe mieszkania są szczególnie popularne wśród osób młodych, które nie mają jeszcze zbyt wysokich zarobków. Decydując się na lokal o małym metrażu chcą one w ten sposób zaoszczędzić. Na koszta jednak nie przekłada się tylko sam czynsz, ale także i opłaty za wszelkiego rodzaju media. Na czym można zaoszczędzić i co zrobić by płacić mniej?

rolety rzymskie warszawaDobrze dobrane okna zmniejszają rachunki latem i zimą

Pierwszym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę w domu, jest szczelność okien oraz stopień przenikania przez nie ciepła. W przypadku, gdy okna są tylko nieszczelne wystarczy jedynie wymienić na nowo uszczelki, jeżeli jednak są one stare, należałoby pomyśleć o ich wymianie na nowe. Okna sprzed kilkunastu lat produkowane były z zupełnie innych surowców niż te współczesne, dodatkowo przepisy wówczas zdecydowanie się różniły i dopuszczały do użytku okna o zdecydowane wyższym współczynniku przepuszczalności. Jak to się ma do oszczędności w domu? Przede wszystkim chodzi o to, że takie okna pozwalają na dużą utratę ciepła, co sprawia, że w sezonie grzewczym za ogrzewanie płaci się nawet kilkukrotnie więcej niż w przypadku nowoczesnych okien. Kalkulując to ekonomiczniej wychodzi wymiana okien na nowe, mające współczynnik U poniżej jeden, niż pozostanie przy starych i coroczne przepłacanie za energię cieplną, której ceny stale rosną. Ponadto nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą, ale także latem, dzięki swojej szczelności, uniemożliwiają przedostawanie się ciepła do domu. Dodatkowo warto wyposażyć okna w odpowiednie rolety lub żaluzje, by zapobiec przenikaniu promieni słonecznych do środka pomieszczenia, co zapewni w mieszkaniu względnie przyjemną temperaturę nawet podczas upałów. W wyniku takich działań zaoszczędzić będzie można kolejne pieniądze, gdyż nie będziemy zmuszeni wówczas stosować wysoko energożernych wiatraków czy klimatyzacji.

drzwi przesuwne warszawaDrzwi na miarę naszych potrzeb

Drzwi spełniają podobną funkcję w mieszkaniu jak okna. – chronią pomieszczenie przed utratą ciepła i przenikaniem chłodu oraz dodatkowo przed nieproszonymi gośćmi i hałasem. Drzwi zewnętrzne powinny mieć niski współczynnik przenikania ciepła, co zmniejszy utratę ciepła z mieszkania. Jako zewnętrzne drzwi bardzo dobrze sprawdzają się te wykonane z drewna, ponieważ ma ono doskonałe parametry termoizolacyjne. Na rachunki domowe jednak nie przekłada się tylko rodzaj drzwi zewnętrznych, ale także i tych wewnętrznych. Pozwalają one na szczelne odizolowanie wietrzonego pomieszczenia lub takiego, w którym celowo temperatura powietrza utrzymywana jest niższym poziomie niż w reszcie mieszkania. Odpowiednio dobrane drzwi przesuwne lub szklane, pozwolą zmniejszyć opłaty związane z ogrzewaniem, jednak na ich szczelność przekładają się również ościeżnice, dlatego warto zwrócić również uwagę na to, z czego zostały one wykonane i jakie parametry termoizolacyjne posiadają.

regulacja okien poznańOkna i drzwi na lata – serwis i regulacja okien i drzwi

Wymiana okien i drzwi na nowe, cechujące się wysoką termoizolacyjnością, to dobrą inwestycja pozwalająca na realne zmniejszenie opłat za energię cieplną i nie tylko, jednak należy pamiętać o tym, by elementy te przez długie lata wykazywały się doskonałymi parametrami, trzeba o nie odpowiednio dbać. Okna, które są nieszczelne lub trudno się zamykają należy poddać serwisowi, który pozwoli na wyeliminowanie problemu i przywrócenie właściwych cech cieplnych i użytkowych. Wśród potencjalnych napraw można wymienić:

  • wymiana zużytych elementów okuć
  • regulacja zawiasów
  • usunięcie blokad
  • wymianę uszkodzonej szyby
  • usunięcie nieszczelności okna

Koszt napraw tego rodzaju nie jest wysoki, a pozwala w bardzo krótkim czasie przywrócić okna do pierwotnego stanu, co gwarantuje poprawienie komfortu mieszkaniowego.


 

Więcej informacji:


Reasumując:

Odpowiednio dobrane okna i drzwi do potrzeb mieszkania, mogą nie tylko zwiększyć komfort mieszkaniowy ale też i cieplny. A w ogólnym rozrachunku poprawią one także kondycje portfela właścicieli mieszkania. Zainwestowanie w odpowiednie okna i drzwi pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie, a także dobrze zabezpieczy mieszkanie przed działaniem niepożądanych czynników.

Leave a Comment