Pacjent i lekarz muszą ściśle współpracować, aby określić, które leczenie jest najskuteczniejsze w łagodzeniu objawów nerwicy przy najmniejszej ilości skutków ubocznych. Często potrzeba wielu prób ustalenia grupy leków do leczenia nerwicy oraz dobrej terapii psychologicznej.
Psychologiczne i psychiatryczne leczenie zaburzeń nerwicowych
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny blokują wchłanianie zwrotne serotoniny w mózgu. Dzięki większej ilości serotoniny dostępnej dla organizmu, zmniejsza niepokój i poprawia nastrój. Lęk, depresja i nerwica obsesyjno-kompulsywna są szczególnie wrażliwe na leczenie. Są lekiem pierwszego rzutu w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych w wyższych dawkach. Terapia poznawczo-behawioralna to krótkoterminowa psychoterapia skupiająca się na zmianie postaw w celu zmiany zachowania. Jest korzystny dla wszystkich nerwic, zwłaszcza fobii i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. W terapii poznawczo-behawioralnej terapeuta i pacjent współpracują, aby zidentyfikować fałszywe wzorce myślenia. Duży nacisk kładzie się na wyrażanie przez chorego przeszłych przekonań i na to, jak te doświadczenia przyczyniły się do jego cierpienia. Tak przynajmniej swoich pacjentów kieruje psycholog z Bydgoszczy – prywatnie skuteczność leczenia jest o wiele lepsza, gdyż leczenie nerwicy następuje od razu. Mając ugruntowaną relację między procesami poznawczymi, emocjami i działaniami, terapeuta wdraża strategie w celu przezwyciężenia problemów pacjenta. Stres jest oczywiście wysoki w nerwicach. Ten stres ma ogromny wpływ na organizm. Dlatego trening relaksacyjny obejmuje różne metody osiągnięcia rozluźnienia.
Psychoterapia u psychologa i stosowanie metod relaksacyjnych nie tylko poprawiają zdrowie psychiczne, ale także funkcjonowanie fizyczne. Korzyści z terapii zmniejszają napięcie mięśni, regulują ciśnienie krwi i tętno oraz zmniejszają zmęczenie.