Wykorzystywanie tworzyw sztucznych w budownictwie jest coraz to popularniejszym rozwiązaniem, którego można dopatrzeć się w wielu miejscach. Są one przede wszystkim znacznie tańsze, a często oferują tą samą funkcjonalność oraz wytrzymałość. Tak jest chociażby w przypadku substytutu szkła jakim jest poliwęglan.
Oszczędne rozwiązanie w postaci poliwęglanu
Tradycyjne szkło kwarcowe jest materiałem wykorzystywanym już od wielu wieków. Cechuje się ono względnie małą wytrzymałością, jednak umożliwia oświetlanie pomieszczeń oraz daje dość sporą widoczność. Nie jest to jednak rozwiązanie nie do zastąpienia, istnieją także jego substytuty, które sprawdzają się bardzo dobrze, a oferowane są w znacznie niższym przedziale cenowym. Przykładowo, taki poliwęglan komorowy od producenta możemy otrzymać w cenie nawet kilkukrotnie niższej niż za szkło kwarcowe o tej samej objętości. Dlatego też jest to rozwiązanie niesamowicie opłacalne. Przede wszystkim płyty poliwęglanowe posiadają te same właściwości co szkło, a są przy tym bardziej uniwersalne. Zależnie od rodzaju wykorzystywanego tworzywa sztucznego mogą one przyciemniać oraz tłumić przedostające się przez nie światło słoneczne. Dzięki temu możliwe jest lepsze kontrolowanie temperatury wewnątrz pomieszczenia, gdyż duża część energii słonecznej będzie zatrzymywać się na powierzchni panelu poliwęglanowego. Tego typu rozwiązania często stosuje się w wielu obiektach przemysłowych, czy też w konstrukcjach rolniczych.
Niska cena oraz wysoka funkcjonalność i uniwersalność sprawiają, że jest to materiał chętnie wykorzystywany. Możliwości z nim związane są bardzo duże, dlatego też można się z nim spotkać nawet w branżach pozornie ze sobą kompletnie nie związanych gdzie pełni on bardzo zróżnicowane funkcje.