Tarcze do mielenia przemysłowego

Przemysłowe młyny nie zawsze muszą posiadać znaczne rozmiary. Czasami nie szukamy rozwiązań bardzo wydajnych, ponieważ nie potrzebujemy dużej ilości urobku. Tak jest między innymi w materiałach badanych w laboratorium. Wielkość próbki zwykle nie przekracza kilku kilogramów, a zastosowana do rozdrabniania maszyna musi być dokładna i ekonomiczna.

Młyny dyskowe do laboratorium

tarcze mieląceUrządzenia służące do rozdrabniania danego materiału mogą być wyposażone w specjalne tarcze, których zadaniem jest rozdrobnienie danego materiału. Ich działanie polega na tym, że ruchoma tarcza zaczyna się obracać i zasysać materiał. Dzięki wysokiemu ciśnieniu oraz siłom tarcia cząsteczkami zostają rozdrobnione. Następnie siła odśrodkowa przenosi urobek do zewnętrznych części tarcz i wpada w szczelinę mielenia. Tam następuje ostateczne rozdrobnienie cząstek. Młyny dyskowe doskonale sprawdzają się wtedy, gdy wystarczająca dla nas wielkość ziarn, która wynosi około 0,05mm. Jest to z pewnością optymalna średnica, jeżeli chcemy wykorzystać proszek do badań laboratoryjnych. W ten sposób przygotowuje się różnego rodzaju gips, cement, beton, osady ściekowe i wiele innych substancji. Tarcze mielące i cały układ są sterowane za pomocą systemu komputerowego i elektronicznego wyświetlacza. Cały proces jest bardzo szczegółowo kontrolowany przez wiele czujników, których zadaniem jest wspieranie działania oprogramowania.

Najszybciej zużywającym się elementem tego rodzaju młynów są oczywiście tarcze. Właśnie dlatego całość jest skonstruowana w taki sposób, aby w prosty sposób można było je wymienić na nowe. Na rynku jest wielu producentów, którzy wytwarzają dyski mielące o różnej wielkości. Ponieważ jest to sprzęt bardzo kosztowny, najczęściej firmy realizują zlecenia tylko na indywidualne zamówienia klientów.