Od 1 stycznia 2014 każda osoba, która chce świadczyć usługi detektywistyczne, nie musi już posiadać licencji, do której uzyskania prowadził dotychczas pozytywnie zdany egzamin w Komendzie Policji. Licencja przestała być już wymagana wszędzie tam, gdzie dotychczas działanie bez licencji było nielegalne, jak w przypadku Krzysztofa Rutkowskiego – celebryty detektywa, który utracił licencję, ale nadal występował w mediach jako detektyw.
Dotychczas droga do uzyskania licencji wiodła przez zdanie egzaminu państwowego, który był organizowany co kwartał, a tytuł detektywa był udzielany przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
Jak zostać detektywem?
Czy mimo wszystko konieczne jest odbycie kursu przed rozpoczęciem pracy jako detektyw?
Najlepsze agencje detektywistyczne twierdzą, że żaden kurs nie zrobi detektywa z człowieka, który się do tej pracy po prostu nie nadaje. Z drugiej strony osoba, która jak najbardziej ma predyspozycje do bycia detektywem, powinna ukończyć kurs, aby znać pewne techniki pracy detektywa. Takie kursy są organizowane przez same szkoły detektywistyczne, które następnie rekrutują z kursantów swoich pracowników.
Kursy: wiedza teoretyczna
Podczas kursu można zdobyć wiedzę na temat ochrony danych osobowych, co jest niezwykle ważne w przypadku osób, które chcą śledzić innych i zdobywać informacje o obcych osobach. Detektywi muszą wiedzieć, do jakich informacji mogą docierać legalnie, na które informacje mogą powoływać się w sądzie, a także konieczne jest dowiedzenie się, jak wygląda kwestia informacji niejawnych w naszym kraju.
Na kursie dowiemy się, jakie metody pozyskiwania informacji są legalne, ale nie nauczymy się dociekliwości i kreatywności w poszukiwaniu tych informacji. Jeśli konkretny kandydat nie ma pojęcia o świecie i nie poradzi sobie z przejrzeniem legalnych źródeł danych, bo nie będzie na przykład wiedział, że istnieje coś takiego jak KRS, w którym należy szukać informacji o spółkach, wówczas nie poradzi sobie na pewno z pozyskiwaniem informacji w sposób nielegalny, wymagający nie tylko kreatywności, ale też odwagi.
Sprawność fizyczna kandydata
Równie ważne jak przebycie kursu jest posiadanie umiejętności samoobrony, a także posiadanie dobrej sprawności fizycznej. Poza tym trzeba wykazać się asertywnością oraz mieć zdolność do logicznego, analitycznego myślenia. Konieczna jest także nauka języków obcych, w szczególności nauka angielskiego.
Jak prowadzić obserwację?
W swojej codziennej pracy detektyw będzie musiał stanąć oko w oko z najróżniejszymi wyzwaniami. Często praca detektywa wymaga wtopienia się w życie osoby, o której informacje detektyw chce zdobyć. Wymaga to nie tylko nałożenia odpowiednich środków finansowych, aby się uwiarygodnić, ale także wymaga to zdobycia wiedzy z konkretnej dziedziny życia. Jeśli na przykład detektyw chce zweryfikować uczciwość kontrahenta swojego zleceniodawcy, wówczas musi wkupić się w jego łaski udając kogoś z tej samej branży. Jeśli jest to branża np. hotelarska, wówczas trzeba zbudować legendę związaną z tą branżą. Konieczne jest posiadanie narzędzi, wsparcia, zdolności do szybkiego organizowania sobie wiedzy.
Kursy praktyczne: ćwiczenie umiejętności śledzenia figuranta.
Niektóre oferty szkoleń pozwalają zdobyć umiejętności pomocne przy śledzeniu figuranta, uczą, w jaki sposób zdobyć informacje o podstawowym otoczeniu figuranta, na co zwrócić uwagę, a także jak organizować sobie punkty obserwacyjne.
Kursy doszkalające detektywów podejmują również tematykę ujawnienia się w otoczeniu figuranta jako ukryty obserwator.
Więcej:
- Detektyw Banaszewski – firma oferująca usługi detektywistyczne na terenie Śląska
- Mówimy Jak – odpowiedzi na Twoje pytania
- Omega Detektyw – prywatny detektyw oferujący usługi detektywistyczne na terenie Warszawy
Czy warto zatem uczęszczać na kursy doszkalające dla detektywów?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie da się wyuczyć na kursie umiejętności zachowania zimnej krwi w ryzykownych sytuacjach, dlatego niektórzy poddają w wątpliwość sens chodzenia na kursy dla detektywów. Jednakże takie kursy pozwalają detektywowi oswoić się z własnymi emocjami w określonych sytuacjach. Przeżycie symulowanej sytuacji na szkoleniu pozwala detektywowi odkryć, jakie są jego reakcje w danej sytuacji i jakie zagrożenia dla całej akcji kryją się w jego reakcjach i emocjach. Przeżywania takich sytuacji nie będziemy mogli sobie po prostu wyobrazić – to trzeba przeżyć. Dlatego właśnie kursy oparte na ćwiczeniach praktycznych, w których manipuluje się sytuacjami typowymi w życiu detektywa są jak najbardziej pomocne dla dobrego uprawiania tego zawodu.