Coraz częstszym materiałem wykorzystywanym do dekoracji domu jest szkło. Nie tylko w postaci ozdób typu wazony, figury, ale także elementy mebli, a teraz nawet ścian. Wykorzystanie tego surowca, wciąż się poszerza. Obecnie szkło znalazło zastosowanie na wielu różnych polach.
Szklane ścianki do wnętrz
Jest to nowoczesne rozwiązanie dla architektury wnętrz, zamiast typowych ścian działowych, jako materiał do odgrodzenia zaczęto stosować szkło. Zyskujemy w ten sposób o wiele więcej przestrzeni, niż w przypadku tradycyjnej metody, dodatkowo optyczne powiększenie przestrzeni, a także w ten sposoby doświetlamy nasze pomieszczenie. Szklane ściany, można umieścić w nowo wybudowanym budynku, jak i tych już istniejących. Firmy oferujące takie usługi znajdziemy w nie tylko w Warszawie, ale także Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i innych większych miastach. Ten innowacyjny typ budownictwa, znajduje zastosowanie nie tylko w biurowcach, jako materiał na odizolowanie pracujących osób czy zespołów, ale także w prywatnych domach w łazienkach, kuchniach, a nawet salonach. Szkło charakteryzuje się dobrą izolacją dźwięku, jednocześnie zachowując przepuszczalność światła. Do produkcji szklanych ścian można wykorzystać praktycznie każdy materiał, wykonany w technologi bezpiecznej to znaczy za pomocą hartowania szkła bądź klejenia warstwowego. Dodatkowo, aby zwiększyć atrakcyjność produktu stosuje się szkło laminowane. Czyli umieszcza się na nim specjalną folię, która dodatkowo zabezpiecza, ale także umożliwia naniesienie różnego rodzaju wzorów. Zastosowanie matowego laminatu, umożliwia uzyskanie prywatności w pomieszczeniach przeszklonych. Oprócz laminowania, wykorzystuje się także obróbkę piaskową, dzięki czemu na ścinach umieszcza się dowolne napisy, co może być pożyteczne, jeżeli chcemy np. umieścić reklamę czy godziny otwarcia biura.
Ściany całoszklane i szklane w profilu aluminiowym
Ściany wykonane ze szkła możemy podzielić na dwie grupy, jedną z nich są ściany całoszklone. Konstrukcję stanowi tutaj tylko szkło, bez zastosowania jakichkolwiek profili konstrukcyjnych. Profil mocujący natomiast jest bardzo mały, zazwyczaj ma ok. 20 mm, jest on montowany bezpośrednio do podłogi i sufitu. Jako wypełnienie najczęściej stosuje się szkło hartowane. Gdy ścianę chcemy zastosować w budynkach powyżej 3 m, jak np. biurowce w wieżowcach, należy wykorzystać szkło o grubości przynajmniej 12 mm. Gdy chcemy uzyskać większe wyciszenie, drzwi szklane montuje się w specjalnej ościeżnicy systemowej, kompatybilną ze ścianą. Możliwe jest także uzyskanie drzwi przesuwanych, dających lepszy komfort obsługi oraz oszczędność miejsca. Drugą grupą ścian szklanych są te w aluminiowym profilu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie przede wszystkim ciszę. Stosuje się tutaj profil, w którym umieszczone podwójne szklenie konstrukcyjne. Jest ona bardzo sztywna oraz zapewnia wysoką akustykę. System ten wykorzystuje się do wykonania smukłych, aluminiowych konstrukcji szklanych ścian oraz przegród wewnętrznych. Odpowiednia konstrukcja umożliwia zachowanie wizualnej delikatności z jednoczesnym uzyskaniem wysokich parametrów wytrzymałościowych.
Panele szklane do domu
Innym ciekawym zastosowaniem szkła w współczesnym budownictwie są panele szklane. Różne ich rozmiary umożliwiają położenie paneli na dowolnej powierzchni. Często spotykamy się z nimi na drzwiach nowoczesny mebli. Można je również kłaść na:
- ścianę
- podłogę
- sufit
Dodatkowo do ich ozdoby wykorzystuje się nadrukowywane grafiki. Może to być wszystko: zdjęcie, panorama miasta, jeden konkretny motyw. Panele szklane są innowacyjnym zastępstwem dla tapet. Wydawać się może, że przypominają one zwykłe fototapety, ale dodatkowo panele te mają połysk dzięki zastosowaniu szkła, wskutek czego uzyskujemy także optyczne powiększenie wnętrza. Dla tych, którzy wolą bardziej minimalistyczne rozwiązania, stworzono tzw. panele lakierowane. Szkło jest pokryte z jednej strony warstwą jednokolorowego lakieru.
Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:
- Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz
- Alisglass – strona internetowa zakładu szklarskiego wykonującego szklane ścianki
- Betimo – witryna internetowa firmy oferującej panele szklane i szkło dekoracyjne
Podsumowanie
Niezwykłe sposoby wykorzystania tego surowca, umożliwiły wprowadzenie go, jako materiał do uatrakcyjnienia wnętrz budynków. Nie tylko jest ono elementem estetycznym, ale także funkcjonalnym. Szkło jest materiałem, który w przyszłości na pewno znajdzie jeszcze nie jedno zastosowanie.