Skuteczne metody ocieplania domu

Mówiąc o ociepleniu zapewne każdemu z Państwa automatycznie na myśl nasuwa się materiał jakim jest styropian. Nie ma w tym niczego dziwnego bowiem styropian używany jest do ocieplania od dziesięcioleci. Niemniej jednak od pewnego czasu rośnie zainteresowanie nowymi rodzajami materiałów jakie możemy do ocieplania zastosować. Jednym z przykładów takich tworzyw jest pianka poliuretanowa.

Polecane materiały do ociepleń

trwałe izolacje natryskoweWspomniana we wstępie pianka poliuretanowa jest materiałem pochodzenia chemicznego. Została ona wyprodukowana pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych i używano jej początkowo jedynie do celów militarnych. Po pewnym czasie okazała się świetnym materiałem do wykorzystania w projektach kosmicznych. Minęło wiele lat zanim odkryto, że materiał ten może doskonale sprawdzać się jako warstwa ociepleniowa w domach. Na dzień dzisiejszy z użyciem owej pianki tworzy się trwałe izolacje natryskowe. Najczęstszym miejscem do stosowania tychże izolacji jest poddasze oraz dach budynku. Pianka nanoszona jest na powierzchnię poddasza pod bardzo dużym ciśnieniem i po uwolnieniu z agregatu następuje jej rozprężanie. Obecnie wyróżnić możemy dwa główne rodzaje pianki poliuretanowej. Są to wersję: ofertokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Pierwsza z nich stosowana jest głównie do budynków drewnianych z tego powodu, że może ona skutecznie przepuszczać parę wodną. Dzięki temu powierzchnie na jakie została taka pianka nałożona mogą „oddychać”. Z kolei drugi rodzaj pianki stosowany jest głównie do budynków murowanych. Jest to pianka przejawiająca większą efektywność ale ma również nieco większą wagę.

Na dzień dzisiejszy na tworzenie izolacji natryskowych pianką poliuretanową decydują się tysiące osób mieszkających naszym kraju. Wbrew pozorom izolacje te nie muszą być tworzone na etapie budowania domu. Z powodzeniem możemy zastosować się już nawet do tych budynków, które stoją od dziesięcioleci. Wszystko wskazuje na to że wkrótce materiał ten w pełni zastąpi styropian.