ogrodzenia budowlane

Siatki i balustrady – poradnik wyboru

W dzisiejszych czasach mamy wybór niemal w każdym względzie, asortyment jaki znajduje się na rynku daje bardzo wiele różnych możliwości,. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o asortyment do zabezpieczania powierzchni i terenu, jednak ta różnorodność niesie za sobą też pewne ryzyko, mianowicie bardzo łatwo się zgubić w tym wszystkim i co za tym idzie nie mieć pojęcia jaki wybór będzie najlepszy. Dlatego poniżej przedstawiamy skrótowy poradnik, jak wybierać siatki ogrodzeniowe i balustrady.

Balustrady – słów kilka

BalustradyBalustrady to elementy wykorzystywane do zabezpieczania takich miejsc jak na przykład:

  • schody,
  • tarasy,
  • balkony.

Czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko upadku z wysokości. W zasadzie można wyróżnić dwa rodzaje balustrad: balustrady ażurowe i balustrady pełne. Jednak nie jest to jedyny podział, bo gdy już określony jest główny podział, następnie dokonuje się podziału balustrad ze względu na materiał z jakiego zostały one wykonane, a można tu wyróżnić takie tworzywa jak:

  • drewna,
  • pleksi,
  • szkło,
  • aluminium.

Różnorodność materiałów stosowanych do produkcji balustrady wynika głownie z tego, że balustrady pomimo tego, że przede wszystkim pełnia funkcję zabezpieczającą, to także coraz większe znaczenie ma ich funkcja ozdobna, a różnorodność kształtu i materiału z jakiego wykonano dana balustrada daje możliwość swobodnego dobrania jej do różnych aranżacji. Na co zatem warto zwracać uwagę wybierając balustrady i jakie sprawdzają się najlepiej?

Balustrady aluminiowe – praktyczne i estetyczne rozwiązanie

Balustrady aluminioweJednym z ciekawszych i co za tym idzie popularniejszych rozwiązań są balustrady aluminiowe. Skąd bierze się popularność tego rozwiązań? Po pierwsze ten rodzaj balustrad jest bardzo trwały, głownie z racji tego, że aluminium nie rdzewieje. Po drugie ten rodzaj balustrad nadaje się zarówno do montowania wewnątrz domu na przykład przy schodach, jak i na zewnątrz, czyli na przykład na balkonie. Kolejnym argumentem, który przemawia za tym rozwiązaniem jest fakt, że tego rodzaju konstrukcje są bardzo lekkie, a co za tym idzie ich montaż trwa bardzo krótko i jest łatwy. Jeśli chodzi natomiast o walory wizualne tego rozwiązania to przede wszystkim pasuje ono do nowoczesnych aranżacji, zarówno tych eleganckich jak i minimalistycznych. Dodatkowo balustrady aluminiowe, mogą być także w wariancie mieszanym, na przykład ze szkłem, dzięki czemu jeszcze bardziej zyskują na wyglądzie. Co za tym idzie rozwiązanie to jest takie popularne głownie z racji tego, że jest to dość wszechstronne rozwiązanie.

Siatki ogrodzeniowe – kilka wskazówek

ogrodzenie z siatkiSiatki ogrodzeniowe od pewnego czasu są najpopularniejszym, najbardziej uniwersalny, jeśli chodzi o ogrodzenie działki. Jednak sam wybór siatki nie jest taki prosty i może stwarzać wiele dylematów . Żeby nieco pomóc w rozwiązaniu tego problemu przybliżymy charakterystykę różnych rodzajów siatek. Pierwsza siatka tzn. plecioną wykonana jest z oczek w kształcie rombów. Siatka zgrzewana wykonana jest z pionowych i poziomych drutów, które tworzą kwadratowe lub prostokątne oczka. Siatka ta jest sztywniejsza niż pleciona, a co za tym idzie jej montaż jest łatwiejszy. Wizualnie również zwykle prezentuje się bardziej elegancko, jednak jest to rozwiązanie droższe, a co za tym idzie warto w nie inwestować, gdy zamierzamy zostawić takie ogrodzenie na stałe. W obu przypadkach, siatki wykazują się dość dobrą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, a co za tym idzie są one wytrzymałe. Dodatkowo zarówno siatki plecione jak i zgrzewane dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, a co za tym idzie łatwo dobrać je do otaczającego krajobrazu.


Więcej można przeczytać na:

  • Kon-instal.com – bramy, balustrady oraz ogrodzenia
  • Muratordom.pl – portal poświęcony budowaniu i remontowaniu
  • Ogrodzenia-elpaso.pl – ogrodzenia panelowe, gabionowe i aluminiowe

Podsumowując temat

Wybór takich elementów jak siatka ogrodzeniowa czy balustrada to wbrew pozorom dość istotny wybór, który ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, ale także i o ze względy na to jak dana przestrzeń będzie się prezentować. Dlatego zaopatrując się w tego typu artykuły warto poświęcić na to trochę czasu tak aby zapoznać się z zaletami różnych rozwiązań i by dzięki temu móc znaleźć takie, które najlepiej będzie pasować do naszego domu.