Sieci ciepłownicze występujące na świecie mogą dość znacząco się od siebie różnic. Projektanci takich sieci mają takie same zadania do realizacji jednak warunki hydrogeologiczne mogą znacznie się od siebie różnić. Również parametry klimatyczne nie są bez znaczenia podczas takiego projektowania, dlatego poszczególne sieci mimo wielu wspólnych cech mogą się znacznie od siebie różnić na przykład budową.
Różnice oraz podobieństwa projektów sieci ciepłowniczych
Jedną z podstawowych różnic systemów ciepłowniczych jest oczywiście budowa systemu. Podstawowymi modelami budowy sieci ciepłowniczej są typy: promieniste, promieniowe, pajęcze. Oczywiście ich wybór jest podejmowany po szerokiej analizie pozwalające utrzymać niskie koszty budowy takiego systemu oraz jego utrzymanie jak i możliwość rozwoju owej sieci w przyszłości. Kolejną różnicą między poszczególnymi systemami jest przeznaczenie tej sieci. Dwie główne modele to komunalne oraz przemysłowe. Mimo poszczególnych wcześniej wymienionych projekt sieci ciepłowniczej ma wiele podobieństw niezależnie od usytuowania czy warunków klimatycznych danego położenia. Każdy system musi być zgodnymi z narzuconymi przez państwo oraz firmę prowadząca normami. Każdy z elementów takiej sieci również musi mieć należyte atesty i zgody. Ponadto w każdym z takich systemów należytą staranność kładzie się na użyteczność i możliwość wcześniej wspomnianej modernizacji. Wszystkie najnowsze systemy udoskonalane są również dzięki nowym technologią czy użyciem materiałów nowej generacji, aby otrzymać jak najlepsze wyniki parametrów i wydajność. Używa się w takich przypadkach materiałów preizolowanych które dają wysoką żywotność sieci oraz zminimalizowane straty. W tematyce technologii używa się rozwiązań typu smart tj. między innymi „smart liczników” które dostarczają wiele informacji ułatwiając korzystanie i utrzymywanie systemu w odpowiedniej kondycji.
Takie przeróżne różnice i wady pokazują jak różnorodne poszczególne projekty sieci cieplnej potrafią być oraz jak bardzo obszar, klimat i inne warunki pracy systemu mogą mocno oddziaływać w jego budowę i użyte w nich zastosowania. Mimo wszystkich tych różnic systemy na pewno mają te same priorytety. Niezawodność i ogólnodostępność w każdym systemie stoją na pierwszym miejscu.