Bus stojący na przystanku

Przewóz uchodźców do ich rodzin w Anglii

Obecnie temat imigrantów pojawia się dosyć często i budzi wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że Polska powinna tych ludzi przyjąć bez protestów, że jesteśmy im to winni. Inni natomiast, że są oni zagrożeniem dla obywateli i Europa nie będzie mieć z tych osób żadnego pożytku, a wręcz możemy się spodziewać po nich tylko negatywnych zachowań. Ciężko w tej kwestii o porozumienie, gdyż każdy wyrobił sobie opinię na podstawie własnych doświadczeń i informacji, które do niego docierały i które uznał za miarodajne.

Uchodźca – portret przedziwny

Uchodźca z SyriiOpinie o uchodźcach są bardzo różne. Uchodźcy z Syrii, bo o nich głównie mówimy pojawiają się wciąż i wciąż w mediach i wywołują burzę głosów. Niektóre opinie o uchodźcach:

 • ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy
 • ludzie uciekający przed wojną
 • imigrant to terrorysta, bandyta
 • ludzie szukający lepszego życia
 • ludzie, którzy nie szanują własnych darczyńców
 • inna kultura
 • muzułmanie, których należy się lękać
 • ludzie nielegalnie przekraczający granicę
 • ludzie szukający zysku

To tylko część wzajemnie wykluczających się stanowisk. Widzimy zatem, że w tej kwestii porozumienia raczej nigdy nie będzie.

Nielegalny transport

Bus przewożący osobyKształtowaniu pozytywnych opinii nie sprzyja nielegalny przewóz osób przez granicę. Przemytnicy prężnie działają, oferując przesył ludzi za niemałą opłatą. Stać na to tylko bogatych cudzoziemców, a ponieważ taka podróż jest też często bardzo wykańczająca, mogą ją odbyć tylko silne fizycznie osoby. Transport taki jest długi i niebezpieczny, więc najczęściej korzystają z niego silni mężczyźni. Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy imigranci są w krajach europejskich nielegalnie. Niektórzy mieszkają tutaj od dawna, nie wadząc nikomu. Niektórzy sprowadzili się ostatnio, ale w sposób legalny. Nie możemy wszystkich mierzyć tą samą miarą. Prawdą jest, że i wśród cudzoziemców znajdują się ludzie uczciwi, chętni do współpracy. Obawy przed imigrantami są jednak również uzasadnione, bo pochodzą z zupełnie innej kultury, która może mocno się z naszą wykluczać, jeżeli oni nie zechcą się zasymilować.

Legalne busy do Anglii

Bus do przewozu osóbImigranci, którzy mieszkają w Europie legalnie, mają prawo do ściągnięcia tutaj także swoich rodzin. Najczęściej celem osiedlenia cudzoziemców z Syrii jest Wielka Brytania, ponieważ tam mają zapewnione najlepsze warunki życiowe, a przez duży odsetek imigrantów pochodzących z różnych kultur, środowisko jest bardzo zróżnicowane, co również im sprzyja. Nie są tam wytykani palcami, kultura jest tolerancyjna dla każdego. Do transportu tych ludzi z innych państw dobrze sprawdzają się na przykład busy. Przewóz osób Polska Anglia odbywa się wtedy bezproblemowo. Uchodźcy zazwyczaj nie chcą zostawać w naszym kraju, ponieważ wiedzą, że w Anglii będą mieli lepiej. Nawet jeżeli dobroczyńcy z różnych fundacji troszczą się tutaj o ich byt, nieraz wybierają inne kraje. Nie są przyzwyczajeni do tego, że ktoś oferuje im wsparcie i po prostu decydują się wybrać opcję, która wydaje się im najlepsza pod względem warunków bytowych. Najczęściej zdarza się jednak, że najpierw do Europy dostaje się jeden członek rodziny, a później stara się ściągnąć tutaj resztę familii. Jeżeli jeden członek rodziny jest już w danym kraju europejskim, to łatwiej później zorganizować transport dla jego rodziny. Ma prawo do tego, żeby sprowadzić pozostałych członków familii do siebie. Wydaje mi się to zasadne, ponieważ nikt nie chciałby mieszkać sam w lepszym miejscu, zostawiając całą rodzinę w kraju ogarniętym wojną bez możliwości ucieczki. Jeżeli jednej osobie z rodziny się to uda, potem może liczyć na to, że również jego rodzina będzie miała dobre życie.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

 • Refugee.pl – strona internetowa fundacji pomagającej uchodźcom i imigrantom
 • Etransport.pl – portal internetowy zawierający informacje ze świata transportu

Podsumowując temat

Myślę, że każdy ma prawo do lepszego życia i do tego, aby spędzać je ze swoją rodziną. Należy imigrantom umożliwić warunki do godnego bytu, jeżeli tylko będą potrafili dzielić przestrzeń publiczną z ludźmi innych nacji czy wyznań. W końcu, mimo wszystko są tutaj przybyszami.