Przenoszenie maszyn – jak przeprowadzić duże gabaryty

Przewożenie towarów jest procesem złożonym, wymagającym doskonałej koordynacji działania z jednej strony i podjęcia logistycznych przedsięwzięć z drugiej. Do przetransportowania ładunków służą nie tylko samochody dostawcze, półciężarówki, ciężarówki, lecz także naczepy.

Nieco inaczej wygląda sprawa transportu, gdy mamy do czynienia z przedmiotami ponadgabarytowymi, które wymagają specjalistycznego przewiezienia. Nie ma bowiem możliwości przetransportowania maszyn o dużym ciężarze, za pomocą klasycznego samochodu ciężarowego, nawet z wykorzystaniem naczepy. Jeżeli chcemy przewieźć na przykład maszynę rolniczą lub budowlaną, potrzebujemy specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej firmy, która zajmuje się tego typu działalnością.
Chociaż propozycji ofert możemy wyszukać bardzo dużo, to jednak nie podejmujmy pochopnie decyzji bez gruntownego rozpoznania rynku. Przewiezienie tak ciężkiego sprzętu wymaga bowiem odpowiedniej organizacji i polega na zapewnieniu ładunkowi maksimum bezpieczeństwa.

 

transport maszynJaki jest zakres transportu specjalistycznego?

Transport specjalistyczny polega na przewożeniu różnych, nietypowych ładunków. Koparki, ładowarki, dźwigi czy walce zalicza się do maszyn budowlanych, a ich transport nie jest możliwy z wykorzystaniem niespecjalistycznych pojazdów. Zakres transportu specjalistycznego obejmuje ponadto maszyny rolnicze (kombajny, traktory, siewniki) oraz obiekty, takie jak zbiorniki, silosy, wagony, jachty, czołgi, pomniki, konstrukcje metalowe, wózki widłowe i wiele innych.

Na podstawie podanych przykładów widzimy wyraźnie, że są to maszyny o wyjątkowo dużym tonażu i gabarytach, których nie sposób przewieźć bez specjalistycznych pojazdów. Zaliczamy do nich przede wszystkim niskopodwoziowe naczepy transportujące praktycznie wszystkie, nawet najbardziej nietypowe, ponadgabarytowe ładunki. Niekwestionowaną zaletą tego specjalistycznego sprzętu jest fakt, że można na niego bez problemu załadować przewożony towar. Umieszczenie ładunku na platformie transportowej jest wspierane przez wciągarki, dźwigi samonośne lub HDS-y. Dobranie właściwej naczepy jest uzależnione od ciężaru oraz rozmiarów transportowanych obiektów.

 

transport wodnyFirmy transportowe

Firmy specjalizujące się w tego typu przewozach posiadają wysokiej klasy sprzęt, dlatego warto wybierać ekspertów, którzy nie tylko dysponują odpowiednim zapleczem, lecz dodatkowo także mogą przeprowadzić usługę sprawnie i bezpiecznie.

 

Czy wystarczy tylko naczepa?

Żeby dokonać przeprowadzki maszyn, trzeba zadbać z jednej strony o przesuwanie maszyn, z drugiej natomiast o ustawienie maszyn. Ze względu na gabaryty ładunku trzeba pomyśleć przy zleceniu transportu ponadnormatywnego o określeniu optymalnej trasy przewozu. Powinna ona uwzględniać lokalne ograniczenia i zakazy, na przykład zbyt niskie wiadukty czy zbyt kręte drogi.

 


 

maszynaŹródło informacji:

 


 

 

Transport specjalistyczny na pewno nie należy do najprostszych przedsięwzięć i wymaga optymalnego zaplanowania. Przewiezienie maszyny rolniczej czy maszyny budowlanej wiąże się bezpośrednio z wykonaniem następujących czynności:

  • załadunkiem,
  • ustawieniem na platformie transportowej,
  • przewozem,
  • rozładunkiem.

Żeby kompleksowo i profesjonalnie wykonać tego rodzaju zobowiązanie, trzeba przede wszystkim posiadać doświadczenie w tej materii i odpowiedni tabor. Transport specjalistyczny z pewnością nie należy do tanich usług, ale należy wziąć pod uwagę zarówno gabaryty przewożonej maszyny, jak i długość trasy.

 

 

8 thoughts on “Przenoszenie maszyn – jak przeprowadzić duże gabaryty”

Leave a Comment