Przedstawienie zarysu budynku przed wykonaniem odwiertów

Wykonywanie badań geologicznych nie jest żadną fanaberią. Oczywiście takie badania kosztują, ale warto poświęcić te środki, by wiedzieć, jak powinien być zaprojektowany budynek. Dzięki takim badaniom nie będzie dochodzić do żadnych problemów w trakcie budowy.

Większa liczba odwiertów na dużych działkach

profesjonalne odwierty geotechniczneWarunki wodno-gruntowe na danym terenie jest w stanie sprawdzić profesjonalna firma geotechniczna. Pracownicy firmy wykonają kilka odwiertów, dzięki którym możliwe jest stwierdzenie, z jakim gruntem ma się do czynienia. Określony zostanie rodzaj gruntu i jego konkretne warstwy. Ważny jest też pomiar poziomu wód gruntowych – tu również wykonuje się odwierty geotechniczne. Jeśli chodzi o poziom wód gruntowych, to trzeba pamiętać, że nigdy nie jest on stały i zmienia się w ciągu roku. Najlepiej badać taki poziom w okresie, kiedy jest on zazwyczaj najwyższy. Przypada to na okres wiosenny. Najniższy poziom wód gruntowych występuje latem i wtedy raczej nie warto wykonywać pomiarów, bo będą one niemiarodajne. Takie profesjonalne odwierty geotechniczne należy wykonywać przed realizacją budowy. Przed badaniem geotechnicznym warto przekazać pracownikom firmy zarys budynku, czyli to jak będzie wyglądał. Wtedy geotechnicy będą wiedzieć, w jakich miejscach wykonać pomiary. Zdarza się, że działka jest bardzo duża, a jej właściciele jeszcze nie wiedzą, gdzie będzie stał dom. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie większej liczby odwiertów geotechnicznych, bo warunki wodno-gruntowe mogą być zmienne.

W jednym miejscu fundamentowanie budynku może być bardzo łatwe, a z kolei w innym miejscu będzie sprawiało ono sporo problemów. Uważa się, że im więcej wykonanych odwiertów geotechnicznych, tym badanie jest dokładniejsze. Właśnie dlatego nie należy oszczędzać na badaniach geotechnicznych.