Projektowanie ogrodu przydomowego z basenem

Ogród jest ozdobą i wizytówką każdego domu. Zależy nam by prezentował się pięknie, ale także by był miejscem sprzyjającym odpoczynkowi. I tu zazwyczaj pojawia się problem, bo jak połączyć piękno z funkcjonalnością? Jakie rozwiązania pozwolą na uzyskanie niesamowitych walorów wizualnych, a zarazem będę użyteczne i trwałe? Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy zaprojektowanie własnego terenu zielonego nie okazuje się wcale takie proste.

projektowanie ogrodówPiękny i funkcjonalny ogród – projektowanie ogrodów przydomowych

Dla zwykłego posiadacza terenu przydomowego jego profesjonalna aranżacja, łącząca walory estetyczne z użytkowymi, może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak obecnie na polskim rynku znajdują się firmy, które przygotowują projekty ogrodów zawierające w sobie wszystkie te wytyczne. Przygotowanie takiego indywidualnego projektu, rozpoczyna się zawsze od:

  • obejrzenia działki,
  • dokonania pomiarów,
  • określenie ułożenia terenu
  • określenia stanu istniejącej roślinności.

Wszystkie te elementy stanowią bazę do przystąpienia do pracy nad projektem. Co może on zawierać? Właściwie wszystko co sobie zleceniodawca zażyczy. Aranżacja ogrodu to nie tylko rozplanowanie zieleni, ale także zaprojektowanie i usytuowanie basenu, oczka wodnego, przestrzeni przeznaczonej do zabaw dla dzieci. Projektanci uwzględnią wszystkie nasze potrzeby i sugestie, a następnie przedstawią nam gotowy projekt wraz z jego wizualizacją do akceptacji. Dzięki czemu, już na etapie projektu mniej więcej wiemy, jaki kształt przebierze nasz ogród i czy jest to, to czego oczekujemy.

basen ogrodowyOgród miejscem relaksu – basen ogrodowy

Projektując swój ogród lub zlecając wykonanie projektu pamiętajmy, że przede wszystkim ogród jest miejscem, w którym po trudach dnia chcemy móc wypocząć. Dlatego tak ważna jest w nim przestrzeń rekreacyjna. Duża popularnością w ostatnich latach cieszą się baseny ogrodowe. Nic dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę, panujące ostatnimi czasy w Polsce warunki klimatyczne, a zwłaszcza upalne lata, jest to rzeczywiście dobra inwestycja. Nic nie daje takiej ulgi i przyjemności wytchnienia po dniu spędzonym w biurze jak relaks we własnym basenie ogrodowym. Możliwości jego wybudowania mamy dziś całkiem spore. Dostępnych na runku jest wiele różnego rodzaju niecek basenowych, których wybór w dużej mierze warunkuje koszt budowy całego basenu. Dodatkowo mamy również możliwość określenia rozmiaru swojego zbiornika wodnego, co znowu wiąże się z finansami. Wybierając konkretne rozwiązanie kierujmy się potrzebami swoimi i swojej rodziny. Większość polskich rodzin decydujących się na budowę basenu, wybiera mniejszy wariant, który w zupełności starcza dla osób szukających jedynie ochłody w upalny dzień.

meble betonoweWykończenie ogrodu – meble betonowe

Każdy ogród musi posiadać przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku. Jest to miejsce w którym pijemy poranną kawę, jemy posiłki oraz spędzamy czas ze znajomymi. Miejsce to powinno być zagospodarowane w traki sposób by być funkcjonalne wygodne, ale bez znaczenie nie pozostaje także aspekt wizualne. Rosnącą popularność na przestrzeni ostatnich lat cieszy się dość niekonwencjonalne rozwiązanie jakim są meble betonowe. Wbrew pozorom są one bardzo wdzięczne. Beton architektoniczny stosowany do ich produkcji pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych mebli pod względem stylistycznym. Dodatkowo meble wykonane z tego tworzywa cechuje bardzo duża wytrzymałość, co pozwala na użytkowanie ich i pozostawienie w ogrodzie przez cały rok.


Więcej informacji na temat projektowania ogrodu:


Reasumując:

Aranżacja terenu przydomowego jest bardzo ważna, jeśli chcemy by ogród stał się dla nas dobrym miejscem do wypoczynku. Jego projektowanie powinno odbywać się z głową i być dobrze przemyślane. Byśmy dobrze się w nim czuli, musi on niemal po równo łączyć ze sobą piękno i funkcjonalność. Jeśli zachowamy harmonię między tymi elementami, to wówczas mamy duże szanse na to, że nasz ogród będzie jak z bajki.

Leave a Comment