Projektowanie i budowa domków letniskowych – ile potrzeba pieniędzy na rozkręcenie własnego ośrodka

Wielu ludziom wczasy nad Bałtykiem kojarzą się z najpiękniejszym okresem w życiu – dzieciństwem. Jet to odważny krok zwłaszcza w dzisiejszych dość niepewnych pod względem ekonomicznym czasach. Kryzys na światowych rynkach i ogólny zastój w gospodarce zrobiły swoje…

 

Własny biznes

Jednak czasami warto spróbować przekuć takie słodkie wspomnienia w dochodowy biznes i na przykład otworzyć swój własny ośrodek. Może to być dochodowym biznesem jeśli dobrze przeliczymy wszystkie konieczne koszty i rozważymy za i przeciw. Należy się liczyć z tym że poniesiemy wielkie ryzyko gospodarcze i wiążemy się z projektem na lata.

 

budowaMiejsce na budowę

Po pierwsze należy poszukać odpowiedniego miejsca w którym miałby się mieścić nasz ośrodek. Mimo, że jakieś miejsce może nas na pierwszy rzut oka zachwycić to warto odetchnąć głęboko i sprawdzić kilka istotnych rzeczy…

Po pierwsze, należy dokładnie sprawdzić stan prawny. Jest to kwestia kluczowa. Nigdy pod żadnym pozorem nie można kupować kota w worku.

Zajrzeć do ksiąg wieczystych. Znaleźć numer geodezyjny działki i po prostu ją obejrzeć nawet wstępnie na planach. Należy też dokładnie zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania i warunkami zabudowy. Jeśli te będą odpowiednie możemy poczynić kolejne kroki.

Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. trwa to zazwyczaj od 14 do 30 dni. Czyli dość długo…

 

pozwolenie na budowęPozwolenie na budowę

Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, aby je otrzymać należy udać się do powiatowego wydziału architektury i dostarczyć szereg dokumentów.
Geodeta, posiadający uprawnienia przygotowuje aktualną mapę do celów projektowych w skali 1 : 500. Jest to podkład sytuacyjno-wysokościowy, bez którego nie jest możliwe rozpoczęcie inwestycji budowlanej w Polsce.

Zalecane jest przez fachowców wykonanie badań geotechnicznych, sprawdzających nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.

 

projektProjekt

Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego projektu architektonicznego. Odpowiednie dla planowanej inwestycji. Warto znaleźć taki, który będzie najbardziej dla twojej inwestycji.

Jednym z ważniejszych załączników do wniosku jest projekt budowlany, który zawsze jest wydawany w czterech egzemplarzach. Jeden z nich, po zakończeniu postępowania, zostaje w urzędzie, drugi trafi do organu nadzoru budowlanego, pozostałe dwa koleje egzemplarze projektu wracają do Inwestora. Jeden z nich możemy zachować dla siebie jako kopię do archiwum, a drugi udostępniamy Kierownikowi naszej budowy.

Ważne aby biuro projektowe któremu zlecamy nasz projekt było solidne i posiadało wszystkie konieczne uprawnienia,

Wybór odpowiedniego projektu jest bardzo istotny, musi on spełniać warunki jakie potrzebne są do prowadzenia naszej wymarzonej działalności, pasować do wymiarów naszej działki, być zgodny z wytycznymi konkretnej gminy.

projekt2Kompletny projekt budowlany zawiera konieczne części:

  • część opisową,
  • część architektoniczną,
  • część konstrukcyjną,
  • część instalacyjną,
  • charakterystykę energetyczną,
  • zgody na zmiany.

Należy pamiętać, że taki biznes to nie tylko piękne marzenie, to wielkie wyzwanie obciążone ogromnym ryzykiem. Mało kto ma tak dużą gotówkę na start swojego biznesu. Zazwyczaj konieczny jest kredyt gotówkowy.

I tu należy zachować daleko posuniętą ostrożność, skrupulatnie czytać wszystkie umowy, przeglądać oferty rożnych banków i przede wszystkim nie bać się negocjować. Często banki mocno „spuszczają z tonu” i klientom udaje się uzyskać o wiele korzystniejsze warunki niż proponowano im na początku.

 


noclegi

Informacje:

 


 

wczasy nad morzemPodsumowanie

Przed podjęciem tych wszystkich kroków należy jeszcze raz dogłębnie się zastanowić czy jesteśmy gotowi na prowadzenie własnego biznesu, nie tylko w wymiarze finansowym, ale też czysto ludzkim…

Czy zniesiemy pracę pod nieustanną presją, pracę z ludźmi którzy bardzo często są po prostu trudni we współpracy, pracę praktycznie dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Jeśli tak to pozostaje tylko życzyć powodzenia i liczyć że nakłady włożone w tą wymarzoną inwestycję szybko się zwrócą. A sam ośrodek stanie się popularny i będzie przynosił duże zyski swoim właścicielom. Niech to będzie jedno z tych pięknych marzeń, które udało się przekuć w namacalną rzeczywistość…

 

 

7 thoughts on “Projektowanie i budowa domków letniskowych – ile potrzeba pieniędzy na rozkręcenie własnego ośrodka”

Leave a Comment