Prace porządkowe – w co należy wyposażyć pracownika

Prace porządkowe nie należą do najłatwiejszych. Dlatego oprócz dobrego sprzętu sprzątającego ważna jest również odzież robocza, która będzie chroniła przed uszkodzeniami, jak i zabrudzeniami.

Ubranie roboczeJaka odzież robocza do sprzątania?

Podczas wykonywania prac porządkowych warto wyposażyć się w odpowiednią odzież, która będzie chroniła nasze ubrania przed zabrudzeniami, a także może zabezpieczyć nas przed uszkodzeniami mechanicznymi, które powstaną podczas tych prac. Odzież robocza przeznaczona do sprzątania powinna być wygodna oraz taka, które nie będzie krępowała ruchów. W zależności od wykonywanych porządków taka odzież może być:

 • fartuszkiem,
 • bluzą,
 • kurtką,
 • ogrodniczkami,
 • spodniami.

Podczas wykonywania prac porządkowych również nie należy zapominać o rękawicach ochronnych. Rękawice takie powinny być odporne na środki chemiczne, które używa się podczas sprzątania.

Obuwie roboczeCzy obuwie robocze jest potrzebne podczas porządków?

Podczas wszelki prac bardzo ważne jest zabezpieczanie swoich stóp. Obuwie robocze w sklepie jest dostępne w wielu rodzajach. To jakie będzie nam potrzebne do prac porządkowych zależy od rodzaju porządków. Na każdym obuwiu roboczym powinno znajdować się oznaczenie informujące o:

 • rozmiarze,
 • producencie,
 • produkcji,
 • kraju produkcji,
 • normie, której wymogi spełniają,
 • właściwościach ochronnych.

Obuwie robocze chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Również takie obuwie w przypadku sprzątania powinno chronić przed poślizgnięciem się, dlatego dobrze jeśli ma podeszwy kauczukowe z odpowiednim urzeźbieniem. Dobrze jeśli obuwie również jest odporne na uszkodzenia chemiczne. Takie obuwie jest wykonywane z materiałów, które są odporne na działanie substancji chemicznych używanych podczas sprzątania. Jeśli osoba sprzątająca pracuje na zewnątrz, to potrzebuje w takim przypadku obuwia roboczego, które będzie chroniło przed warunkami atmosferycznymi, szczególnie zimą przed mrozem. Obuwie robocze potrzebne jest dla osób sprzątających. Chroni ono stopę przed urazami, przed środkami chemicznymi oraz przed temperaturami, na które narażona jest podczas usług sprzątających.

sprzątanieCo będzie nam pomocne podczas sprzątania?

Sprzątanie nie jest czynnością lubianą przed wszystkich. Aby rozwiązań ten problem można wynająć specjalną firmę, która będzie świadczy te usługi. Jeśli nas nie stać, lub nie chcemy by ktoś obcy kręcił się nam po domu, wtedy zostaje nam posprzątać mieszkanie samemu. W tych czynnościach pomocne nam będzie wiele urządzeń oraz środków. Najbardziej znanym urządzeniem pomocnym podczas porządków jest odkurzacz. Jest to urządzenie, które posprząta za nas okruszki z zakamarków mieszkania oraz z całych podłóg. Po odkurzeniu podłogi należy ją umyć, w tych czynnościach pomocny może być mop, który jest ręcznym przyrządem do sprzątania na mokro. Do mycia okien najbardziej pomocne są preparaty, które ułatwiają mycie. Ostatnio powstał wynalazek urządzenia, który sam myje okna.

W co wyposażyć się podczas usług porządkowych specjalistycznych wysokościowych?

Usługi porządkowe specjalistyczne wysokościowe polegają przede wszystkim na:

 • myciu okien na wysokościach,
 • czyszczenie elewacji,
 • czyszczenie zadaszeń oraz dachów,
 • czyszczenie rynien,
 • czyszczenie bilbordów.

Podczas takich prac powinno wyposażyć się przede wszystkim w liny zabezpieczające przed upadkiem. Również w specjalne ubranie, które chronić ma przed temperaturami, ponieważ tego typu prace odbywają się najczęściej na zewnątrz. Wiele z tych czynności sprzątających można wykonywać ze specjalnego kosza, lub podnośnika, a więc firma sprzątająca powinna być także wyposażona w taki sprzęt. Oczywiście nieodzownym elementem podczas usług porządkowych, są wszelkie środki czystości, które są potrzebne podczas wykonywania danego czyszczenia.


 

Źródła informacji wykorzystanych w artykule:


 

Słowem podsumowania:

Aby usługi porządkowe były wykonywane poprawnie ważny jest specjalistyczny sprzęt, jak i odzież. To co będzie potrzebne zależy od rodzaju prac jakie są wykonywane oraz gdzie one są prowadzone.

Leave a Comment