podłoga

Posadzki kamienne czy podłogi drewniane, co wybrać?

Zarówno kamienie jak i drewno są produktami naturalnymi. Dzięki temu są trwałe i tworzą ciepła atmosferę w pomieszczeniu. Materiały te nie należą do najtańszych, jednak walory estetyczne przekonują wielu właścicieli do ich użycia w swoich domach. Zarówno drewno jak i kamienie mają swoje wady i zalety. Dlatego decydując się na któreś z tych rozwiązań należy dokładnie je przeanalizować.

Posadzki kamienne – jakie?

Posadzki kamiennKamień w budownictwie wykorzystywany jest od zawsze. Jest to trwały materiał, który daje poczucie bliższego kontaktu z naturą. Obecnie, gdy wybór materiałów wykończeniowych jest duży, w budownictwie wykorzystuje się tylko poszczególne rodzaje tego surowca. Tylko te o szczególnych walorach estetycznych i użytkowych. Do nich zaliczyć można:

  • marmur,
  • granit,
  • bazalt,
  • wapień i piaskowiec,
  • trawertyn.

Każdy z nich posiada cechy szczególne, które przekonują do ich stosowania.

Wady i zalety posadzek kamiennych

posadzek kamiennychMarmur jest niezwykle trwałym tworzywem, ale także drogim. Stosować go powinno się raczej w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Należy go także co jakiś czas impregnować, aby pozostał na długi czas lśniący. Granit należy do jednych z najbardziej trwałych surowców. Odporny jest na wilgoć oraz częste zmiany temperatury. W przeciwieństwie do marmuru nie trzeba go impregnować ponieważ jest odporny na zniszczenia, również przez środki chemiczne. Równie wytrzymały jest bazalt, który doskonale sprawdza się także na zewnątrz. Wapień i piaskowiec są najmniej trwałe, ale dzięki temu tanie. Dają poczucie ciepła w pomieszczeniu, jednak nie są odporne na zmiany temperatury i wilgotność. Dlatego nie powinny być stosowane na zewnątrz. Trawertyn zaś znany jest już od starożytności. Jest dosyć trwały, jednak wymaga szpachlowania, polerowania i impregnowania. Wykonaniem takiej podłogi, a także jej renowacją zajmują się firmy oferujące usługi kamieniarskie. Firmę taką znaleźć można w każdym mieście, nie tylko w dużej Warszawie. Kamienne posadzki należą do jednych z droższych, ale także najtrwalszych. Można je wielokrotnie poddawać renowacji, dzięki czemu służyć będą przez całe pokolenia.

Podłogi drewniane – jakie możemy wybrać?

Imitacja drewna na ścianęDrewno to nadal jeden z najczęściej wybieranych materiałów na podłogi. Takie wykończenie stosuje się najczęściej w pokojach mieszkalnych, sypialniach czy w salonach. Zwolennicy tego surowca podkreślają, że jest on trwały, bezpieczny i przede wszystkim naturalny. Podłoga drewniana tłumi dźwięki i odgłosy chodzenia. Zaletą takiej podłogi jest również to, że drewno „oddycha” dzięki temu zapewnia w mieszkaniu odpowiednią wilgotność powietrza. Drewno można również poddawać wielokrotnej renowacji. Dzięki czemu taka podłoga będzie dobrze wyglądać przez lata. Na rynku podłóg dostępnych jest wiele rodzajów podłóg drewnianych:

  • parkiet,
  • mozaika,
  • deski podłogowe,
  • panele drewniane,
  • bruk drewnianych,
  • parkiet przemysłowy.

Wady i zalety podłóg drewnianych

Podłogi drewnianeParkiet jest w przystępnej cenie oraz można go wielokrotnie cyklinować. Jego ułożenie jednak wymaga fachowej wiedzy. Mozaika natomiast jest bardzo prosta w ułożeniu jednak nie może być często cyklinowana. Deski podłogowe ułożone w zły sposób mogą skrzypieć pod nogami, jednak dobre ich ułożenie może powiększyć optycznie pomieszczenie. Panele są najprostsze w układaniu i także najtańsze. Nie można ich jednak odnawiać. Bruk natomiast jest bardzo odporny na uszkodzenia, ale do jego impregnacji trzeba zużyć dużo lakieru. Parkiet przemysłowy jest nowością w branży. Jest tani i szybki w montażu, można go wielokrotnie odnawiać. Na dużych powierzchniach mogą być widoczne łączenia płyt. Przy wyborze odpowiedniej podłogi drewnianej pomoże hurtownia materiałów budowlanych, która zatrudnia fachowców w takich dziedzinach.


Więcej o podłogach można znaleźć na:


Podsumowanie

Wybór podłogi z naturalnego tworzywa to inwestycja na długie lata. Materiały te mają wiele zalet jak: trwałość, możliwość renowacji, naturalność. Istnieją materiały droższe i tańsze, właściciele muszą wybrać na czym im najbardziej zależy.