Pomoc księgowa – kiedy warto z niej skorzystać?

Księgowość jest podstawowym składnikiem rachunkowości. Polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym lub ilościowym zdarzeń gospodarczych, które wywołują zmiany w dobytku u jednostki gospodarującej oraz źródłach jego pochodzenia.

KsięgowośćPełna księgowość czy uproszczona?

Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Księgowość uproszczona jest zebraniem prostych zasad dla małych przedsiębiorstw stworzonych przez władze skarbowe. Najważniejsza funkcją takiej księgowości są obliczenia podatków. Istnieją trzy rodzaje księgowości uproszczonej:

 • ryczałt ewidencyjny,
 • karta podatkowa,
 • książka przychodów oraz rozchodów.

Zaletą takiej księgowości jest fakt że jest tania oraz prosta. Natomiast przy pomocy takiej księgowości nie obliczy się nic poza podatkami oraz przychodami. Księgowość pełna jest rozbudowana i bardziej skomplikowana. Ewidencjuje wszystkie zdarzenia gospodarcze. Przedstawia pełen obraz finansowy przedsiębiorstwa, zapisuje każdy grosz przepływający przez firmę. Pozwala efektywnie zarządzać firmą, Czasem jednak wprowadzeniu firmy pojawiają się kłopot jakim jest pełna księgowość. Wrocław jest jednym z miast w Polsce, gdzie dominują małe przedsiębiorstwa, dla nich taka księgowość jest obciążeniem z uwagi na skomplikowanie oraz na koszty prowadzenia tejże księgowości. Dlatego takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla większych przedsiębiorstw.

Biuro rachunkowe, księgowośćCzy korzystać z biur rachunkowych?

Biuro rachunkowe jest miejscem bądź firmą, która wykonuje usługi w zakresie rachunkowości i księgowości. Ma na celu pomoc osobom, które nie znają się na temacie księgowości, oczywiście za opłatą. Jakim firmą opłaca się bardziej prowadzenie własnej księgowości, a którym biuro rachunkowe? Wrocław jak już wcześniej było wspomniane jest miastem z dużą ilością małych przedsiębiorstw, dlatego tam biura rachunkowe mają większą racje bytu. Dla małych przedsiębiorstw prowadzenie własnej księgowości to dodatkowe koszty, dlatego łatwiej jest zlecić to firmie. Opłata za taką usługę jest na pewno mniejsza niż prowadzenie własnej księgowości. Biura rachunkowe oferują usługi kadrowo-płacowe i finansowo-księgowe. Ceny takich usług są zależne od rodzaju wykonywanej pomocy i są ustalane z klientem indywidualnie.

Biura rachunkoweA może księgowość internetowa?

Innym rozwiązanie prowadzenia księgowości i rachunkowości firmy jest księgowość internetowa. Taka księgowość posiada więcej zalet niż wad. Jedna z wad to taka, że wszystko księguje się samodzielnie, więc za jakiekolwiek błędy odpowiada się samemu. Jeśli rozliczenia zleca się specjalistycznym biurom rozliczeniowym, to zazwyczaj są one ubezpieczone, więc w przypadku błędu dostaje się odszkodowanie. Takie rozwiązanie jest polecane małym przedsiębiorstwom oraz firmom, których rozliczenia są przychodów znajdują się na wielu dokumentach, ponieważ zazwyczaj biura rachunkowe rozliczają się na postawie ilości dostarczanych dokumentów. Taka księgowość jest wygodna. Po pierwsze, by z niej korzystać nie trzeba wychodzić z domu. Po drugie wszystkie dane są wprowadzane tylko raz, a system je już pamięta. Do tego dostaje się dokumenty gotowe do druku takich deklaracji jak VAT-7, ZUS DRA, PIT-5. W sumie nawet nie potrzeba ich drukować, bo wiele aplikacji posiada możliwość udostępniania swoich podpisów elektronicznych. Funkcje księgowości internetowej:

 • rejestracja wszelkich kosztów,
 • wystawianie faktur,
 • ewidencja Księgi Przychodów i Rozchodów,
 • ewidencja zakupów i sprzedaży,
 • obliczanie podatków,
 • generowanie deklaracji VAT-7, PIT-5, PIT-11, PIT-4, ZUS DRA ,
 • bazy danych usług, dóbr, kontrahentów,
 • pomoc online w razie problemów,
 • amortyzacja i ewidencja środków trwałych, pojazdów oraz wyposażenia.

Komputeryzacja księgowości czyli program finansowo księgowy.

Na rynku istnieją również programy finansowo księgowe, które można nabyć i zainstalować na swoim komputerze. Pomagają one w rozliczeniach finansowych i księgowych swojej firmy. Program finansowo księgowy pomaga przede wszystkim młodym firmą, w nie popełnianiu błędów spowodowanymi nie doświadczeniem


Źródła informacji:


Podsumowanie:

Istnieje wiele sposobów pomocy księgowej. Na pewno warto z niej korzystać. To jak będzie wyglądała pomoc księgowa zależy tylko i wyłącznie od firmy. Można prowadzić ją samemu, samemu przy pomocy księgowości internetowej, korzystając z biur rachunkowych czy z programów do księgowości dla firm.

Leave a Comment