Po co zajmować się wibrodiagnostyką?

 

Każda maszyna działa w inny sposób. Na początku zawsze chodzi jak trzeba, bez przestojów, awarii i uszkodzeń. Z czasem trzeba o nią zadbać, ponownie wyważać, wymieniać części. Wiele osób zwraca uwagę jedynie na hałas jaki maszyna wydaje. Jeśli chodzi zbyt głośno, to znak, że coś się dzieje.

Diagnostyka drgań maszyny

wibrodiagnostykaJednak również drgania maszyn mają duże znaczenie i to z dwóch powodów. Jeśli maszyna za bardzo drga, to może to sugerować, że coś z nią nie w porządku. Wtedy niezbędna jest wibrodiagnostyka. Przy pomocy specjalnych urządzeń eksperci sprawdzą poziom i częstotliwość drgań i na tej podstawie ocenią czy maszyna jest sprawna, czy nadaje się do naprawy. Przy bardzo złym stanie i słabej konstrukcji izolacyjnej maszyna może wręcz lekko podskakiwać i stale drgań. Tylko fachowa naprawa jest w stanie przywrócić ją do stanu użyteczności. Maszyna drgań nadmiernie nie powinna nigdy. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że drgająca maszyna ma wpływ zarówno na swoje podzespoły, jak i na inne maszyny. Przykładowo, drgający bęben maszyny może przenosić drgania na inne części, które będą wypadały ze swoich osi, przesuwały się i same drgały. W końcu wykonywane przez maszynę produkty będą dalekie od ideału. Drgająca maszyna może uszkodzić maszyny stojące w jej najbliższym sąsiedztwie, jak również uszkodzić posadzkę. Nawet najtwardsza betonowa powierzchnia może nie wytrzymać ciężaru drgającej kilkutonowej maszyny, podobnie z metalami urządzeń.

Podsumowując, diagnostyka maszyn pod kątem ich drgań zdecydowanie się opłaca. Warto jest ją wykonywać od razu, jak widzimy, że maszyna nie działa prawidłowo, czy też nadmiernie drga. Trzeba jedynie znaleźć najlepszą, profesjonalną firmę, która zapewni nam najlepsze rezultaty w kwestii wibrodiagnistyki.