Otwieramy warsztat samochodowy – jak wyposażyć go profesjonalnie

„Bycie mechanikiem samochodowym, to w dzisiejszych czasach dość opłacalne zajęcie. Każdy kto ma samochód wie, jakie są ceny i ile można zarobić (lub stracić) na naprawie. Żeby jednak czerpać realne zyski z takiego warsztatu, oprócz odpowiednich kwalifikacji i i doświadczenia, trzeba mieć jeszcze odpowiednie wyposażenie.workshop-353904_1280Jak wygląda wyposażenie profesjonalnego warsztatu?

  1. Przede wszystkim potrzebne są nam dobrej jakości meble warsztatowe. Takie, które mimo mycia silnymi środkami czy mechanicznych nacisków, nie zniszczą się tak szybko. Dobre meble warsztatowe wykonane są zazwyczaj ze stali lub z drewna i mają stalowe blaty, które są odporne na zniszczenia. Dodatkowo meble warsztatowe takie jak stoły czy szafki strojące, powinny mieć również dodatkowe szuflady, w których możemy przechowywać drobny sprzęt.
  2. Kolejnym punktem są mniejsze szafki warsztatowe oraz różnego typu wieszaki na narzędzia. Takie meble pozwalają na utrzymanie porządku i szybkie znalezienie tego, czego potrzebujemy. Narzędzia wiszące na ścianach przyspieszają pracę i pomagają w zachowaniu ładu.
  3. Jeżeli chodzi o maszyny i narzędzia samochodowe, to tutaj asortyment zależny jest już wyłącznie od profilu naszej działalności. Tego, czy zajmujemy się wyłącznie naprawą samochodów, czy świadczymy jeszcze usługi w ramach wulkanizacji czy serwisowania klimatyzacji samochodowej. Nie ma co ukrywać, że pełen pakiet usług znacznie zwiększa nasze szanse na rynku, ale musimy się również liczyć z tym, że narzędzia samochodowe zazwyczaj nie należą do najtańszych. Oprócz zwyczajnych śrubokrętów czy zacisków, potrzeba nam jeszcze masę sprzętu technicznego, który umożliwia, albo wręcz ułatwia diagnozowanie usterek samochodów. Kiedyś przecież mechanik musiał wszystko sprawdzać ręcznie, dzisiaj wystarczy, że podepnie samochód pod specjalną aparaturę komputerową i już wie na czym polega usterka. Jeżeli więc chcemy prowadzić profesjonalny warsztat, to potrzebne są nam nie tylko proste narzędzia samochodowe, ale również bardziej skomplikowane, które umożliwią naprawę nowszych samochodów.
  4. Kolejną i ostatnią już grupą wyposażenia warsztatu są wszelakiego rodzaju lewary, podnośniki i wysięgniki, które umożliwiają pracę w spodnich częściach samochodu. Konstrukcje te kupuje i montuje się raz na kilka lat, jeśli wykonane są odpowiednio, to posłużą nam naprawdę bardzo długo. Tak więc profesjonalny warsztat nie powinien oszczędzać na swoim wyposażeniu, czasami lepiej jest zapłacić więcej i mieć zawsze pewność dobrze działającego sprzętu, niż oszczędzać i narażać się na ocenę półprofesjonalisty.

 


 

 

workshop-512055_1280Źródła informacji:

 


 

 

icon-214444_1280Koszty wyposażenia

Wyposażenie warsztatu z prawdziwego zdarzenia może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, wszystko zależy od tego, jak szeroka jest nasza działalność. Szafki warsztatowe i drobny sprzęt to tylko podstawa, w tak urządzonym warsztacie wykonamy tylko naprawę niewielkich usterek, jeśli zaś chcemy działać jak profesjonaliści, musimy zaopatrzyć się we wszystko, co mogłoby nam być potrzebne. Nigdy przecież nie wiemy z czym przyjedzie do nas klient, jaka awaria uwidoczni się w jego samochodzie. Złe przygotowanie i brak odpowiedniego wyposażenia mogą sprawić, że musielibyśmy odmówić naprawy z racji tego, że w posiadanych warunkach nie dałoby się jej przeprowadzić. Dlatego też dobrze jest zawczasu wyposażyć swój warsztat we wszystko co potrzeba, a później już tylko obsługiwać zadowolonych z naszego wykonania klientów.”

Leave a Comment