Osuszanie i renowacja starego budynku

Wilgoć w domu to poważny problem. W bardzo szybkim tempie niszczy ona ściany i podłogi oraz osłabia konstrukcje domu. Zabezpieczyć dom przed wilgocią oczywiście można, jednak problem pojawia się, gdy wprowadzamy się do starego domu, w którym gości już wilgoć. Co wówczas zrobić?

osuszanie ścianWilgoć w domu – osuszanie budynku

Wilgoć w domu to poważny problemu, nie tylko wpływa ona bardzo negatywnie na wygląd domu i jego stan, ale także może mieć ujemny wpływ na mieszkańców. W zawilgoconych pomieszczeniach rozwijają się różnego rodzaju grzyby i pleśnie, które jeśli przebywa się przez długi czas w takim środowisku, mogą mieć duży wpływ na zdrowie domowników. W dzisiejszych czasach mamy dostępnych wiele metod pozwalających na walkę z tego rodzaju problemem. Można tu wymienić trzy rodzaje. Pierwsze to tak zwane osuszanie nieinwazyjne w skład, którego wchodzą takie usługi jak:

 • nagrzewanie
 • absorpcja
 • kondensacja
 • mikrofale

Drugi rodzaj przeprowadzanych zabiegów w przypadku zawilgocenia pomieszczenia to osuszanie inwazyjne, do którego zalicza się takie metody jak:

 • iniekcja
 • termoiniekcja
 • iniekcja krystaliczna

Trzecią grupę stanowi tak zwane stałe obniżanie wilgoci, do rozwiązań należących do tej grupy zalicza się:

 • osuszanie za pomocą środka ­­higro­skopijnego
 • otwory Knappena
 • aktywne ekrany wentylacyjne
 • elektroosmoza

Wybór odpowiedniej metody osuszania domu w dużej mierze zależy od tego co przyczyniło się do zawilgocenia domu i jak bardzo wilgoć się w nim rozprzestrzeniła.

iniekcjaInwazyjne osuszanie domu – iniekcja

Do osuszania budynków zastosować można wiele różnych metod, jednak w Polsce w ostaniach czasach najczęściej wybiera się iniekcję krystaliczną. Metoda ta zyskała swoja popularność nie bez powodu. Jej główna zaletą jest cena, obecnie jest to najtańsze rozwiązanie. Jednak to nie cena jest tym, co w największym stopniu przemawia za wyborem tego sposobu osuszania mieszkania. Otóż fakt, że jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem wynika z tego, że metodę tę można zastosować do dowolnych murów bez względu na to z jakiego materiału zostały one wykonane oraz bez względu na ich grubości, nie trzeba także uwzględniać poziomu zawilgocenia ani zasolenia, który przy wyborze innych metod jest bardzo istotny. Krótko mówiąc jest to metoda uniwersalna. Technologie iniekcji krystalicznej stosuje się do wytwarzania izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej. Działanie te nie wymagają odkopywania fundamentów, co sprawia, że jest to metoda bardzo łatwa w zastosowaniu. W metodzie tej wykorzystuje się preparaty całkowicie mineralne, co za tym idzie jest ona ekologiczna. Interesującym faktem jest natomiast to, że technologia ta jest tym skuteczniejsza im bardziej zawilgocone są mury, dlatego w niektórych przypadkach dodatkowo jeszcze się je nawilża, by uzyskać lepsze efekty. Przyglądając się wszystkim cechą iniekcji krystalicznej nie dziwi fakt, że jest to najpopularniejsze rozwiązania, bo niemal wszystko za nim przemawia od ceny zaczynając poprzez skuteczność, na możliwości ochrony środowiska kończąc.

malowanieOdnowa osuszonego domu – wykończenie wnętrz, malowanie

Osuszenie pomieszczeń eliminuje sam problem jakim jest wilgoć, nie jest jednak wstanie ono naprawić szkód już wyrządzonych, w postaci zniszczonych podług i ścian. Dlatego po przeprowadzonym osuszaniu konieczny jest remont i odnowa zniszczonej przestrzeni . Wykańczanie wnętrza to bardzo istotny element. O tym jak będzie się ono prezentować decydują zwykle te najbardziej podstawowe elementy jak farby, posadzki, drzwi czy nawet parapety. Wybierając artykuły do wykończenia wnętrza przede wszystkim kierujmy się ich trwałością i odpornością. Jeśli chodzi o ściany to nadal najchętniej stosowanym rozwiązaniem jest malowanie. Metoda ta pozwala na wykonanie prac samemu, oraz na swobodne dopasowanie ścian do nowej aranżacji. Istotny jest wybór właściwej farby, które nie tylko będzie się doskonale prezentować, ale także odpowiednio zabezpieczy ścianę przed zabrudzeniami i wilgocią oraz pozwoli jej oddychać. Wybór posadzki to sprawa dość indywidualna. Drewniana posadzka to wybór na lata, jednak jest ona dość kosztowna, dlatego większość osób decyduje się przy wykańczaniu wnętrza na zakup paneli. Możliwości i sposobów odnowienia wnętrza mamy obecnie bardzo wiele co sprawia na wybór najlepszego rozwiązania dla siebie.


Więcej informacji na temat osuszania:


Podsumowując kwestię remontów:

Osuszanie domu i prace wykończeniowe to czynności, które maja pozwolić nam na komfortowe mieszkanie nawet w starym domu. Komfortowe to nie znaczy tylko wygodne i w modnej przestrzeni, ale także bezpieczne. Bezpieczne przede wszystkim dla naszego zdrowia. Dlatego zadbanie o stan techniczny starego domu przed wprowadzeniem się do niego jest takie ważne, a przeprowadzone w nim wykończeniowe prace mają pozwolić nam poczuć się jak u siebie.

Leave a Comment