Ogrzanie domu i mieszkania tanim kosztem

Podczas sezonu jesienno – zimowego ogrzewanie domu jest istotną sprawą. Dobrze by ogrzewanie nie zużywało dużo energii, a więc było przede wszystkim tanie.

Pompa ciepłaJak dobrać pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami, które powodują nienaturalny kierunek przemieszczania się ciepła, z miejsc z niską temperaturą, do miejsc z wysoką. Dzieje się tak przy pomocy energii mechanicznej pobieranej z zewnątrz. Pompy ciepła w Pabianicach, ale również w innych miastach stają się bardzo popularną inwestycją. Ważne aby dobrać je prawidłowo do swojego mieszkania. Najlepszą skuteczność energetyczną pompy cieplne uzyskują z ogrzewaniem niskotemperaturowym czyli np. z ogrzewaniem podłogowym. Każdy nowo powstały obiekt powinien zawierać świadectwo energetyczne, pomocne jest to przy doborze pomp. Moc pompy jest zależna od obciążenia cieplnego obiektu. Zapotrzebowanie na ciepło jest zależne od:

  • powierzchni budynku,
  • technologii wykonania ścian,
  • ilości i wielkości okien i drzwi.

Podczas instalacji systemów pomp ciepła można wybrać kilka sposobów ich instalacji. Pierwszy z systemów to system monowalentnty, czyli taki gdzie pompa ciepła jest jedynym urządzeniem grzewczym. W systemie biwalentnym alternatywnym pracują dwa urządzenia grzewcze zamiennie, a w systemie biwalentnym równoległym pracują dwa urządzenia grzewcze jednocześnie.

Ogrzewanie podłogoweZalety ogrzewania podłogowego

Razem z pompami ciepła najlepiej instalować ogrzewanie podłogowe. Takie połączenie jest najbardziej wydajne. Planowanie instalacji ogrzewania podłogowego najlepiej rozpocząć jeszcze przed budową domu. Łatwiejszy jest montaż instalacji podczas budowy, niż po jej zakończeniu. Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne. Ogrzewanie podłogowe w Łodzi, ale również w innych częściach Polski jest polecane dla alergików z tego względu, że podczas ogrzewania jest minimalny ruch powietrza, który eliminuje praktycznie rusz pyłu i kurzy w powietrzu. Instalacja podłogowego ogrzewania jest trwała i będzie służyła przez wiele lat. Takie ogrzewanie powoduje równomierny rozkład ciepła, co eliminuje powstawanie miejsc niedogrzanych lub za bardzo nagrzanych. Instalacje te są energooszczędne, ponieważ woda w przewodach instalacji wodnej musi zostać nagrzana tylko do 40ºC. Takie ogrzewanie może być jedyną instalacją ogrzewającą dom, ale również może być traktowane jako ogrzewanie dodatkowe. Zaletą ogrzewania elektrycznego podłogowego, jest to, że nagrzewa się zaraz po uruchomieniu, a koszty montażu są zdecydowanie niższe niż w przypadku instalacji podłogowej wodnej. Jednak w przypadku instalacji wodnej koszty eksploatacji są o wiele niższe, a szczególnie gdy taka instalacja działa z pompami ciepła. Jeśli zasilanie zostanie odłączone, to wyższa temperatura podłogi utrzymuje się jeszcze przez długi czas.

EkogroszekEkogroszek ceny, ekogroszek workowany

Innym rodzaje ogrzewania domu jest centralne ogrzewanie zasilane kotłem na węgiel. Ekogroszek jest materiałem powstałym z węgla brunatnego lub kamiennego. Do kotłów z podajnikami zalecanym paliwem jest właśnie ekogroszek. Ceny tego materiału są stosunkowo niskie. Do tego jest on wytwarzany z wysokokalorycznych węgli z niska zawartością siarki, wody i substancji niepalących się. Podczas spalanie ekogroszku jest wytwarzana mniejsza ilość tlenków siarki, tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn, pyłów, furanów. Poza tym po spaleniu się tego materiału pozostaje nie wielka ilość popiołu. Ekogroszek workowany ma wiele zalet, przede wszystkim pozwala zachować porządek w kotłowni, łatwo się go dozuje, do tego jest łatwiejszy w zakupie i transporcie. Ekogorszek powinien posiadać certyfikaty o swojej niskoemisyjności szkodliwych substancji. Takie paliwo powinno kupować w znanych miejscach, ponieważ często produkt ten jest podrabiany i można kupić ekogroszek o małej jakości i gorszych parametrach.


 

Więcej informacji na stronach:


 

Słowem podsumowania:

Ogrzewanie jest istotnym elementem każdego mieszkania i domu w naszym klimacie. Zimą obciąża budżet, więc ważne jest by było energooszczędne, a co za tym idzie i tanie.

Leave a Comment