Odzież specjalistyczna – jakim zawodom jest dedykowana?

workers-545313_640Czym jest odzież specjalistyczna?

Odzież specjalistyczna, w tym zwłaszcza odzież robocza ma na celu chronić ciało pracownika lub jego odzież osobistą przed różnego rodzaju zagrożeniami, które mogą pojawiać się w czasie wykonywania powierzonych zadań pracowniczych. W czasie wykonywania pracy człowiek często jest narażony na działanie szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia czynników, takich jak wysoka temperatura, upadek z wysokości, ryzyko złamania, otarcia ciała, inne urazy itp. Zakładanie odzieży roboczej ma zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów i obrażeń. W wielu profesjach nie zakładanie odzieży roboczej stanowi poważne naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Odzież ochronna a rodzaje pracy

Specjalistyczna odzież ochronna jest stosowana w różnych rodzajach pracy. Zakładają ją pracownicy zatrudnieni w sektorze przemysłowym, medycznym, wojskowym, pożarnictwie, ratownictwie, rolnictwie, sporcie, w zawodach prawniczych itp.

 

bhpWłaściwości odzieży specjalistycznej

Specjalistyczna odzież ochronna posiada określone właściwości. Odzież przeznaczona dla pracowników, którzy wykonują swoją pracę na świeżym powietrzu, w miejscu bez zadaszenia musi być nieprzemakalna. Elektrycy i wszyscy inni pracownicy, którzy mają kontakt z urządzeniami elektrycznymi czy liniami wysokiego napięcia powinni być zaopatrzeni w odzież o właściwościach elektrostatycznych. Osoby, które pracują w warunkach wysokiej temperatury są zagrożone poparzeniem czy działaniem ognia powinny być wyposażone w odzież żaroodporną.
Pracownicy zatrudnieni w warunkach niskiej temperatury muszą mieć odzież mrozoodporną. Powszechnie stosowana jest również odzież kwasoodporna, olejoodporna i inne.

 

Elementy odzieży specjalistycznej

Odzież specjalistyczna składa się z określonych elementów, których celem jest ochrona poszczególnych części ciała. Wyróżnia się kombinezony (chroniące niemal całą powierzchnię ciała), płaszcza, fartuchy ochronne, kaptury, obuwie ochronne, hełmy, kaski, maski, elementy chroniące oczy, tj gogle, okulary ochronne, maski na twarz itp. Każdy sklep bhp w swojej ofercie posiada poszczególne elementy odzieży roboczej.

 

medic-563425_640Medyczna odzież specjalistyczna

Pracownicy służby zdrowia swoją pracę wykonują w specjalistycznych strojach medycznych. Lekarze i pielęgniarki zakładają dwuczęściowe stroje medyczne, które składają się ze spodni oraz bluzy lub koszulki. Zakładają fartuchy medyczne. Pielęgniarki często noszą sukienki lub bluzki i spódnice.

 

togi prawniczeOdzież specjalistyczna dla prawników

Prawnicy, w tym zwłaszcza sędziowie, adwokaci i prokuratorzy w czasie wystąpień na sali sądowej zakładają specjalne togi prawnicze. Togi swój początek wiążą ze starożytnym Państwem Rzymskim, gdzie stanowiły element stroju codziennego. Z uwagi na to, że Rzymianie byli w dużej mierze twórcami obecnego porządku prawnego, niejako na ich pamiątkę prawnicy występują na sali sądowej w togach. Poszczególne togi prawnicze różnią się pomiędzy sobą kolorem musznika. Inny kolor jest zarezerwowany dla sędziego, inny dla adwokata a jeszcze inny dla prokuratora.

 

Pracownicy fizyczni

odzież ochronna powstała przede wszystkim z myślą o pracownikach fizycznych, którzy w swojej codziennej pracy są w największym stopniu narażeni na różne niebezpieczeństwa. Odzież jest dobierana w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz miejsca jej wykonywania. Zawsze powinna być wygodna i komfortowa dla pracownika. Odzież wierzchnia powinna być wykonana z nieprzemakających tkanin i materiałów, tak aby ochronić pracownika przed działaniem deszczu czy śniegu. W razie, gdy praca jest wykonywana przy niskich temperaturach odzież robocza powinna być ocieplana.

 


 

 

barrister-23787_640Więcej:

 


 

 

safety-helmet-150913_640Pracownicy, którzy są narażeni na uszkodzenia dłoni, stóp czy okolic twarzy powinni zostać wyposażeni w specjalne

  • buty ochronne,
  • rękawice,
  • gogle,
  • okulary.

Osoby, które zajmują się pracami z urządzeniami pod wysokim napięciem powinny być wyposażone w buty na wysokich gumowych podeszwach. Powinny mieć także specjalne rękawice. Nawet takie prace, jak automatyka do bram związane są z określonym ryzykiem zawodowym. Aby móc zminimalizować wielkość tego ryzyka i zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i komfort w czasie pracy pracodawcy są zobowiązani dostarczyć im odzież roboczą.

 

Leave a Comment