Chlewnia jest pomieszczeniem, w którym chowa się trzodę chlewną. Oczywiście czyni to z niej pomieszczenie użytkowe. Dlatego właśnie podczas projektowania jej wyposażenia oraz budowy należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność pomieszczenia i dostosowanie ich do wymagań europejskich. O czym zatem nie można zapominać kiedy projektuje się chlewnie?
Biuro projektowe – czy przyda się w tym przypadku
Jeśli chcemy, aby chlewnia którą budujemy była budynkiem jak najbardziej praktycznym, z całą pewnością musimy skupić się na odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich elementów zarówno konstrukcyjnych jak i wyposażenia. Oczywiście możemy samodzielnie podejmować decyzje o tym, jakie rozwiązania wybierzemy. Jednak możemy również skorzystać z pomocy i usług, jakie oferuje biuro projektowe. Jednak nie możemy zapominać o tym, że nie każde biuro będzie zajmowało się projektowaniem tak specyficznych budynków jak chlewnia. Jeśli znajdziemy zainteresowanych, z całą pewnością może to oznaczać dla nas duże ułatwienie. Architekci zadbają o dokonanie odpowiednich wyliczeń, tak, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas przebywania w budynku. Oczywiście będzie musiał on bardzo szczegółowo zapoznać się z wymaganiami co do wysokości ścian oraz wielkości poszczególnych pomieszczeń. Prowadzenie chlewni profesjonalnej wiązać się będzie z otrzymywaniem dopłat z Unii Europejskiej. Jeśli nasza chlewnia nie spełni wymagań, dopłaty nie będą nam przysługiwały. Poza tym, że projektant określi wszystkie wymiary oraz rodzaje materiałów, będzie musiał również zwrócić szczególną uwagę na przecinanie się dróg. Tak samo jak jest to w restauracjach. W chlewniach jednak będziemy mieli do czynienia z drogami sanitarnymi i tymi potocznie określając brudnymi. Nie można krzyżować dostarczania pożywianie z wyrzucaniem nieczystości z kojców. Będzie to bardzo ważny warunek stacji sanitarno-epidemiologicznej. O ile architekt i biuro projektowe przyda nam się w tej sytuacji, to z całą pewnością zbędne będzie wynajmowanie projektanta wnętrz. O wyposażenie będziemy musieli zadbać ze specjalistą z tej dziedziny, a istnieje naprawdę dużo firm się tym zajmujących.
Instalacje wentylacyjne – warto pamiętać podczas projektowania
Jest jeszcze jeden bardzo ważny element, o którym należałoby pamiętać już na etapie powstawania budowy. Będzie to związane ścisłe ze specyfiką takiego rodzaju budynku. Nie można pominąć w swoich projektach elementu jakim są kanały wentylacyjne. Będzie to miało duże znaczenie w zachowaniu bezpieczeństwa w chlewni. Może się nam nie kojarzyć żadne zagrożenie związane z chlewnią, które mogłoby zostać rozwiązane poprzez instalacje wentylacyjne. Jednak ich nieumieszczenie mogłoby doprowadzić do masowego padania naszego stada. Czym byłoby to spowodowane? Oczywiście w chlewni gromadzić się będą różnego rodzaju substancje lotne, które będą występowały w odchodach zwierząt. To w jaki sposób karmimy nasze zwierzęta determinuje skład ich fekaliów. W każdym przypadku niebezpieczne są duże stężenia azotu. Jeśli nasze pomieszczenie nie będzie odpowiednio wentylowane z całą pewnością może dojść do zgromadzenia zbyt dużych ilości gazów w powietrzu. To z kolei może mieć decydujące znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu oddechowego zwierząt.
Drzwi inwentarskie i inne ważne elementy wyposażenia
Po odpowiednim zaprojektowaniu budynku i umieszczeniu niezbędnej instalacji wentylacyjnej, można przystąpić do wybierania odpowiedniego wyposażenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre z tych elementów będą musiały być znane również już na etapie projektowania budynku. Będzie to związane z odpowiednim rozmieszczeniem ścian i ewentualnych przestrzeni w ścianach, które umożliwią zainstalowanie urządzeń. Z całą pewnością takim elementem będzie paszociąg. Działa on na zasadzie bezpośredniego pobierania karmy z silosów. Dlatego właśnie konieczne będzie umiejscowienie systemu rur, które będą wybiegać na zewnątrz budynku. Jakie jeszcze wyposażenie możemy znaleźć w każdej chlewni?
- poidła,
- agregaty myjące,
- kojce porodowe.
Oczywiście wymienione elementy są głównie elementami wspomagającymi codzienne czynności wykonywane w chlewniach. Trzeba również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wejścia do chlewni oraz ich oznaczenie. W tym przypadku zadanie swoje spełnią drzwi inwentarskie, które są dostosowane do potrzeb właściciela chlewni. Przede wszystkim ich rozmiar i wykonanie pozwoli na wygodne wchodzenie i wychodzenie w budynku. Będzie to miało znaczenia również przy wywożeniu trzody do rzeźni.
Tekst powstał z pomocą:
- Studiopotorska.comb – biuro zajmujaca się projketowaniem
- Polfarmer.com – wyposażenie budynków inwentarskich
- Ozzone.pl – agregaty chłodnicze i wentylacyjne
- Farmer.pl – artykuł o nowych rozwiązaniach do chlewni
Krótko podsumowując
Chlewnia musi zostać z całą pewnością odpowiednio wyposażona. Jednak nie można zapominać o tym, że duże znaczenie w tym przypadku będzie miało przygotowanie budynku do jego użytkowania. Już na etapie budowy.