Nowoczesne i ekologiczne źródła energii

Zdajemy sobie coraz większa sprawę z tego jak nasze życie, a właściwie technologie, które wprowadziliśmy do powszechnego użytku wpływają na środowisko i naturę. Zaczynamy rozumieć, że zaniki lasów i zmiany klimatu to również nasz problem i za jakiś czas odbije się na naszym życiu. Dlatego coraz częściej poszukujemy nowych i przyjaznych naturze źródeł energii. Ich poszukiwanie trwa stale i co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania. Jednak już teraz mamy do wybory pewne alternatywy, dzięki którym możemy pomóc środowisku naturalnemu.

instalacje elektrycznePrąd, światło i instalacje elektryczne w domu to podstawa.

Nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Jak tu żyć kiedy w domu ciemno i nic nie można ani ugotować, ani upiec, nie mówiąc już o takich wygodach jak oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera. Współcześnie się po prostu nie da, za bardzo już przywykliśmy do życia w naszym zelektryzowanym świecie. Jednak prąd tak powszechnie ceniony, w gruncie rzeczy jest szkodliwy. Oczywiście nie jest tu mowa o samym prądzie co o elektrowniach, których budowa i praca jest tragiczna w skutkach dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie okaże się z czasem taka i dla nas. Zrezygnować z prądu nie można, można jednak ochronić środowisko wybierając inne źródła pozyskiwania energii.

panele fotowoltaiczneZielona energia – panele fotowoltaiczne

Nie tylko elektrownia atomowa może być źródłem prądu, jest inne zdecydowanie lepsze i starsze i ogólnie dostępne źródło. Co ciekawe jest nim słońce. Odpowiedź tyle banalna co i genialna. Słońce jest naturalnym źródłem energii, więc czemu go nie wykorzystać? Energia pozyskiwana w taki sposób spokojnie wystarcza do zasilenia a nawet i ogrzania domu. Wykorzystać słońce i stworzyć sobie własne źródło elektryczności można za pomocą instalacji solarnych. Do przechwytywania i przetwarzania słońca w energie służą panele fotowoltaiczne. Co więcej, stosując takie rozwiązanie ratujemy nie tylko środowisko, ale i możemy zaoszczędzić. Ceny standardowego prądu idą stale w gorę, a nowe, ekologiczne rozwiązania wprawdzie wymagają na początku pewnego wkładu finansowego, jednak w dłuższej perspektywie zwrócą się nam w całości i pozwolą zaoszczędzić. Dwa w jednym, można i chronić środowisko i reperować swój budżet, więc warto choć wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

powietrzne pompy ciepłaEkologiczne ogrzewanie domu – powietrzne pompy ciepła

Podobnie jak w przypadku elektryczności, której mamy alternatywne sposoby pozyskiwanie tak samo jest z ogrzewaniem. Nie od dziś wiadomo, że stosowanie kotłowni gazowych czy olejowych, jako systemu grzewczego w domu, ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Mamy jednak obecnie dostępne inne rozwiązanie w postaci powietrznej pompy ciepła. Dlaczego akurat to rozwiązanie uważane jest za ekologiczne? Chodzi o to co stanowi źródło ciepła? Jak wiemy są trzy naturale źródła:

  • słońce
  • woda
  • wiatr

W tym przypadku źródłem ciepła dla pompy jest wiatr. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku pozyskiwania energii ze słońca tak i ogrzewanie z wykorzystanie wiatru okazuje się być nie tylko zbawienne w skutkach dla przyrody, ale także i dla naszego portfela. Koszty montażu tego typu ogrzewania zwracają się już po czterech latach, a i same w sobie są stosunkowo niskie. Przy budowie domu warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę, bo wbrew panującej powszechnie opinii sprawdza się ono całkiem dobrze w polskich warunkach klimatycznych.


Źródła:


Podsumowaniepanele fotowoltaiczne

Cały czas poszukuje się nowych sposobów pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł. Ich oferta stale się powiększa i jest całkiem przystępna. Problem stanowi natomiast to, że większość osób obawia się tego typu rozwiązań. Argumentów jest wiele, u nas nie pustynia tu jest za mało słońca, ciągle chmury i wiatr, albo odwrotnie, że właśnie za mało wieje i nie ma sensu stawiać wiatraków. Jedak osób, które dobrze zapoznały się z tego typu rozwiązaniami jest naprawdę niewiele, za to chętnych do krytykowania już więcej. Szkoda bo są to naprawdę ciekawe alternatywy, które mogły by się przysłużyć zarówno nam jak i środowisku, które było by nam na pewno za to wdzięczne.

Leave a Comment