Nowoczesne, ciepłe domy – rozwiązania oparte na szkle i kamieniu

Budowa domu jednorodzinnego nie należy do łatwych zadań. Trzeba zdecydować się nie tylko na odpowiedni projekt, ale także dokonać wyboru w zakresie technologii oraz materiałów budulcowych.

Jedną z podstawowych kwestii jest to, aby dom był ciepły. Przecież koszty postawienia domu to nie wszystko, liczą się również wydatki związane z jego użytkowaniem. Wielość nowoczesnych technologii może czasami przyprawić o ból głowy, gdyż trudno jednoznacznie stwierdzić, co będzie najlepszym rozwiązaniem. Z całą pewnością coraz więcej zwolenników mają rozwiązania ekologiczne oraz energooszczędne. Co ciekawe, niekiedy oznacza to powrót do tradycji. Jakie elementy mogą naturalnie ocieplić dom?

house-insurance-419058_640Jednym z najstarszych, a przy tym najtrwalszych materiałów budowlanych jest kamień naturalny, wykorzystywany od wieków w budownictwie. Do niedawna wydawało się, że najtańsze i najszybsze w zastosowaniu materiały budowlane skutecznie wyprą kamień. Rzeczywiście, przez długi czas kamień był używany jedynie jako materiał uzupełniający i tak naprawdę zastosowanie miał przede wszystkim w elementach wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Jednak wyraźnie się to zmienia i można mówić o renesansie popularności kamienia przy budowie domów. Wydaje się więc, że usługi kamieniarskie na nowo staną się niezwykle pożądaną profesją.

Tym bardziej, że wycięcie danego kamienia do wymaganego wymiaru, tak naprawdę wymaga zdecydowanie mniej energii niż klasyczna produkcja

  • cegieł,
  • bloczków,
  • pustaków.

Mało tego, w przypadku wielu innych materiałów energia potrzebna jest do produkcji, natomiast jeżeli chodzi o kamień, to energia jest wymagana jedynie do jego wydobycia oraz obróbki, a tym drugim spokojnie się zajmą usługi kamieniarskie.

Trzeba też zaznaczyć, że najtańsze materiały budowlane charakteryzują się dość krótką trwałością, więc ich stosowanie jest trochę pozorną oszczędnością. Owszem, same koszty budowy mogą być niższe, ale w perspektywie czasu zdecydowanie więcej pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na prace naprawcze i restauracyjne. Dlatego nie dziwi rosnące na nowo zainteresowanie kamieniem naturalnym, gdyż to po prostu bardzo dobre rozwiązanie.

 

druse-284144_640Zalety kamienia naturalnego

Podstawowym walorem kamienia jest oczywiście jego niesamowita wytrzymałość, odporność i trwałość, co gwarantuje solidność konstrukcji budynku z kamienia. Usługi kamieniarskie zapewnią też uzyskanie takich kształtów kamienia, jakie sobie tylko zamarzą przyszli właściciele domu. Kamień bywa stosowany jako materiał konstrukcyjny w postaci płyt oraz bloków zarówno do budowy fundamentów, jak i murów, cokołów czy sklepień. Świetnie też się sprawdza w roli okładziny ściennej lub podłogowej oraz oczywiście jako materiał wykończeniowy. Wspaniale się komponuje z drewnem lub szkłem.

Jeżeli komuś zależy na tym, aby dom był ciepły, to kamień pasuje idealnie. Szczególnie, gdy go zastosuje się od nasłonecznionej strony. Po prostu, w ciągu dnia kamień absorbuje ciepło. Dzieje się to powoli, ale też w przeciwieństwie do metalu, kamień trzyma ciepło i stygnie niezwykle powoli, co się dzieje dzięki temu, że jest ciężki i ma dość dużą gęstość. Daje to naprawdę wiele komfortu cieplnego dla domowników i bywa pomocne w zmniejszeniu ilości energii , która jest potrzebna do utrzymania właściwego poziomu temperatury w pomieszczeniu. Długie nagrzewanie ma jeszcze jedną korzyść. Mianowicie, nawet największe upały nie powinny stanowić problemu dla osób przebywających wewnątrz.

 

glass-473758_640Piękne i użyteczne szklane panele

Jak już wcześniej wspomniano, kamień fantastycznie komponuje się ze szkłem. Dom zbudowany z elementów kamienia naturalnego i dużych przeszkleń nie tylko wygląda efektownie i nowocześnie, ale także efektywnie wpływa na polepszenie warunków cieplnych i gwarantuje większe bezpieczeństwo. Szkło świetnie przepuszcza światło, a przy tym jest twarde, niepalne oraz odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Znakomicie się sprawdza w ogrodach i tarasach zimowych, oranżeriach oraz przeszklonych salonach. Wielkie szklane panele nadają konstrukcji domu niebywałej lekkości, a jeżeli ktoś boi się przegrzania, to można wykorzystać specjalne szkło z ochroną przeciwsłoneczną lub stosować zaciemnienia, np. z rolet. Ważne jest także zwrócenie uwagi zarówno na jakość, jak i parametry szkła, gdyż od tego tak naprawdę zależy, czy szkło będzie spełniać swoją rolę ocieplacza.

 


 

key-214453_640Więcej:

 


 

window-691893_640A co z poddaszem?

Nowoczesne, ciepłe domy wymagają innowacyjnych metod ocieplania poddasza. Znakomicie pod tym względem się sprawdza izolacja poddasza pianką poliuretanową, która zdecydowanie podnosi wydajność energetyczną domu, dzięki czemu obniżeniu ulegają koszty ogrzewania. Pianka ma zdecydowanie lepsze parametry termoizolacyjne niż klasyczny styropian, czy też wełna mineralna. Dzięki temu latem nie będzie za gorąco, a zimą ciepło będzie się utrzymywać w pomieszczeniu. Poza tym, pianka wykazuje się niezwykłą szczelnością, gdyż w czasie aplikowania powiększa swoją objętość, bardzo dokładnie wypełniając najmniejsze szczeliny, co oznacza brak mostków termicznych.

Izolacja poddasza pianką jest też formą bardzo bezpieczną dla domowników oraz środowiska naturalnego, gdyż nie wydziela żadnego zapachu, nie kruszy się, uniemożliwia wnikanie kurzu i pyłu z zewnątrz i nie jest toksyczna. Dodatkowym walorem pianki jest jej wyjątkowa trwałość. A dla osób ceniących oszczędne rozwiązania, niewątpliwą zaletą będzie zarówno szybkość instalowania izolacji oraz niższa cena w porównaniu z tradycyjnymi metodami ocieplania.

Jak widać, nowoczesne domy mogą fantastycznie łączyć elementy tradycyjne, jak kamień z bardzo innowacyjnymi, jak pianka poliuretanowa. W każdym razie, warto stosować rozwiązania dające realne korzyści, czy to w postaci ciepła, czy energooszczędności, czy też proekologiczne.

 

Leave a Comment