Niezbędne wyposażenie każdego basenu

Przydomowe baseny, te niewielkie i te całkiem duże, rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Wystarczy spojrzeć na półki sklepowe po kilku pierwszych upalnych dniach w sezonie, gdzie po różnego rodzaju ogrodowych zbiornikach wodnych zostały jedynie puste półki. Z czym wiąże się zakup własnego basenu, jak o niego dbać i jakie akcesoria są niezbędne?

Basen w ogrodzie – potrzebne akcesoria

wyposażenie basenu ogrodowegoW Hiszpanii niemal każda posiadłość, każde osiedle domków, czy też apartamentowiec posiadają dostęp do prywatnego basenu. Spoglądając na polski krajobraz można zauważyć, że Polacy wcale nie odstają od Hiszpanów w tym temacie. Basenów ogrodowych z roku na rok przybywa, a polskie ogródki w większości dysponują choćby niewielkim miejscem do schłodzenia się w wodzie podczas upalnych dni. Pamiętajmy jednak, że każdy basen wymaga odpowiedniej pielęgnacji, sprzątania, czyszczenia i pewnych zabiegów mających na celu utrzymanie wody, jak i samego zbiornika w wymaganej czystości. Wyposażenie basenu ogrodowego to kilka podstawowych elementów, bez których przyjemność kąpieli nie byłaby wcale przyjemnością. Podstawowym urządzeniem pracującym w naszym basenie jest pompa. Pompy wykorzystywane są przede wszystkim do filtracji wody (w połączeniu z odpowiednim filtrem), ale także do jej podgrzewania, a nawet generowania chloru. Wydajność pompy trzeba zawsze dopasować do wielkości zbiornika. Równie ważny jest odpowiedni filtr, na którego powierzchni będą zbierać się wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że będzie on wymagał regularnego czyszczenia. Następne w kolejności są dozowniki do chemii basenowej oraz same preparaty uzdatniające wodę. Dozownik niezbędny jest dlatego, że proste wrzucenie do basenu tabletki może spowodować odbarwienia dna zbiornika. Chemia basenowa jest konieczna, pozwoli na utrzymanie właściwych parametrów wody i pozbycie się ewentualnych problemów z glonami czy innymi drobnoustrojami.

Do potrzebnego asortymentu basenowego należą również rożnego rodzaju siatki i szczotki, najlepiej na wysięgnikach teleskopowych, które ułatwią czyszczenia zbiornika. Ostatnim, jednak równie ważnym elementem, będzie przykrycie dla naszego zbiornika, które uchroni przed przedostawaniem się do wody wszelkich zanieczyszczeń, liści czy owadów.