Nauczyciel — czy musi być nielubiany w szkole?

 

W każdej szkole znajdzie się nauczyciel, za którym uczniowie specjalnie nie przepadają. Dzieje się tak z różnych przyczyn, najczęściej przez rygorystyczne podejście lub nieciekawie prowadzoną lekcję. Z reguły z krytyką spotykają się nauczyciele przedmiotów ścisłych, w tym matematyki, chemii czy fizyki.

Sposób na ciekawe lekcje w szkołach

szkolne modele anatomiczneBez wątpienia efektywność nauki w dużym stopniu zależy od charakteru i umiejętności nauczyciela. Nie oznacza to jednak, że pozostaje on bez odpowiedniej pomocy. Niektórzy z nauczycieli uważają, że skoro ich przedmiot jest skomplikowany, to nikt za bardzo się nim nie zainteresuje i dążą wyłącznie do tego, by przeprowadzić uczniów przez cały proces nauki, nie zbaczając zbytnio na przyjemności płynące z uczenia się. Jeśli dochodzi do takich sytuacji, to wręcz koniecznością jest wyposażenie nauczyciela w ciekawe pomoce dydaktyczne. Dobrym rozwiązaniem w przypadku np. biologii będą szkolne modele anatomiczne dla uczniów. Przedstawiają one każdy element organizmu człowieka i umożliwiają zobrazowanie wszystkiego, o czym się mówi. Do tego samego przedmiotu można wybrać różne przekroje roślin i tym podobne, ułatwiając sobie pracę z uczniami. Przybory mogą zostać też dopasowane do matematyki (np. figury geometryczne), chemii (najróżniejsze probówki) czy fizyki (akcesoria do przeprowadzania badań). Sala wyposażona w takie gadżety nie tylko pomoże nauczycielowi prowadzić zajęcia, ale też ułatwi naukę uczniom.

Jeżeli lekcje będą prowadzone w zrozumiały sposób przy zastosowaniu przykuwających uwagę akcesoriów, uczniowie chętniej będą brali udział w zajęciach. Tym samym w wielu przypadkach poprawia się też ogólna opinia o nauczycielu — staje się on lubiany i szanowany, gdyż widać, że stara się w ciekawy sposób podejść do nauki.