Mieszkania dla imigrantów, czyli kontenery mieszkalne z ogrzewaniem elektrycznym oraz piece

Na łamach gazet i programów telewizyjnych w ostatnich dniach toczą się zażarte dyskusje na temat tego, czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Syrii. Kraj podzielił się niemal po równo na zwolenników i przeciwnik tego rozwiązania. Jedni i drudzy przekonująco argumentują swoje stanowisko, zamiast dyskusji, którą w dużej mierze kierują emocje, może warto by było jednak na spokojnie przeanalizować argumenty obydwu stron i zweryfikować to, jak sytuacja się rzeczywiście przedstawia.

kontenery mieszkalneKoszta przyjęcie imigrantów – dach nad głowa – kontenery mieszkalne

Przeciwnicy przyjęcie do Polski imigrantów z Syrii, w pierwszej kolejności swoją decyzję argumentują sytuacją materialną naszego kraju. Sugerują oni, że problemem tym powinny zająć się bogatsze kraje takie jak Niemcy, Austria czy Wielka Brytania. W czasach, kiedy to Polacy byli zmuszeni do ucieczki i opuszczenia kraju i szukania azylu w nie zawsze zamożnych państwach, ale także i w takich jak Chile, RPA, Argentyny, argument zamożności kraju jakoś się nie liczył. Wówczas to oczekiwali oni, że otrzymają tam pomoc i schronienie, więc czemu, gdy ktoś inny pomocy potrzebuje jej odmawiają? Tłumaczenie się kosztami ekonomicznymi wydaje się być nie do końca przekonujące. Zakwaterowanie nawet i dwóch tysięcy uchodźców, nie wymaga wbudowywania specjalnie dla nich nowych domów czy bloków. Dostępne są tańsze alternatywy, które pozwolą zapewnić odpowiedni standard mieszkaniowy. Ekonomicznym rozwiązaniem, a przy tym bardzo szybkim do zrealizowania, byłoby zakwaterowanie imigrantów w kontenerach mieszkaniowych. Mają one na wyposażeniu odpowiednie zaplecze sanitarne i dostęp do mediów:

  • kuchnia
  • łazienka
  • ciepła woda
  • prąd
  • ogrzewanie elektryczne

Dodatkowo kontenery mieszkalne w wersji modułowej można łączyć ze sobą, tworząc w ten sposób duże domy parterowe czy piętrowe, pozwalające na swobodne rozlokowanie całej rodziny. Wychodzi na to, że samo zapewnienie dachu nad głową imigrantom nie jest jakimś wielkim wyzwaniem, które miało by państwo polskie i Polaków wiele kosztować.

piec wolnostojacKoszty pobytu imigrantów – ogrzewanie elektryczne, grzejniki elektryczne, piece wolnostojące, czyli opłaty za media

Wbrew temu, co twierdza przeciwnicy przyjęcia do Polski imigrantów nie koszty ich zakwaterowanie stanowią największy problem. Argumentem są bardziej koszta ich utrzymania, zapewnienie dachu to jedno, a opłacenie mediów i wyżywienia to drugie. Samo ogrzewanie takich choćby kontenerów mieszkalnych w zbliżającym się sezonie grzewczym może być dość kosztowne, nie mówiąc już o innych mediach. Z tego powodu należało by wszystkich imigrantów wpuszczanych do Polski zobowiązać do podjęcia pracy, tak by nie zostawali oni zbyt długo na otrzymaniu Polski a tym samym polskich podatników. I tu pojawia się w dużej mierze problem, ponieważ zasiłki socjalne i pomoc to jest to na co w dużej mierze liczą uchodźcy.

imigranciProblemy kulturowe

Problem także stanowią bardzo duże różnice kulturowe, które mówiąc szczerze dla dość tradycjonalistycznych polaków są powodem niechęci. Ludzie obawiają się, że wraz z napływem ludności z południa do Polski dotrze także ich kultura i religia, która w świadomości wielu osób jest niebezpieczna i może stanowić zagrożenie dla rodzimych mieszkańców naszego kraju. Warto jednak wziąć pod uwagę, że Polska do najbogatszych krajów nie należy, a tutejsze zasiłki są jednymi z niższych w Europie, co za tym idzie można szacować, że imigranci albo nie zostaną tu długo, albo Ci którzy zostaną to osoby rzeczywiście dramatycznie potrzebujące pomocy i schronienia, które zapewne będą starła się szybko zasymilować z nasza kulturą, a co za tym idzie nie stanowią one dla nas zagrożenia . Pytanie brzmi, czy od takich osób mamy prawo się odwrócić i pozostawić je na pewną śmierć? Czy jednak pomimo obaw pomóc tak jak kiedyś nam pomożono?


 

Więcej na:


 

Na koniec

Obecna sytuacja imigracyjna sprawiła, że sytuacja polityczna na arenie europejskiej i w samej Polsce stała się bardzo napięta. Obaw w związku z falą imigracyjna z południa jest bardzo wiele, tym bardziej, że Polska już boryka się z uchodźcami z Ukrainy, czy to jednak zwalnia Polaków od bycia ludźmi i udzielania wsparcia innym ludziom. Nie chodzi o to by pomagać ponad możliwości gospodarcze kraju czy o prowadzenie otwartej polityki imigracyjnej, a zapewnienie dachu nad głowa tym najbardziej potrzebującym, którzy szukają ucieczki ze swojego piekła.

Leave a Comment