Książki o masonerii

Masoneria (wolnomularstwo), międzynarodowy ruch społeczny, to organizacje braterskie wywodzące się z lokalnych cechów kamieniarzy, które od końca XIV wieku regulowały kwalifikacje kamieniarzy i ich interakcje z władzami i klientami. Współczesna masoneria składa się zasadniczo z dwóch głównych grup rozpoznawczych.

Wolnomularstwo (masoni) – międzynarodowy ruch społeczny

książki o masonachDostępne książki o masonach przedstawiają organizacje masońskie cechujące się przekonaniem, aby każdy członek wyznawał wiarę w Istotę Najwyższą oraz aby zakazano dyskusji na temat religii i polityki. Masoneria kontynentalna jest obecnie ogólnym określeniem dla jurysdykcji, które usunęły niektóre lub wszystkie te ograniczenia. Podstawową, lokalną jednostką organizacyjną masonerii jest Loża. Prywatne Loże są zwykle nadzorowane na poziomie regionalnym (zwykle pokrywającym się z granicami stanu, prowincji lub kraju) przez Wielką Lożę lub Wielki Wschód. Nie istnieje międzynarodowa, ogólnoświatowa Wielka Loża, która nadzoruje całą masonerię. Każda Wielka Loża jest niezależna i niekoniecznie uznają się one wzajemnie za prawowite. Stopnie w masonerii zachowują trzy stopnie średniowiecznych cechów rzemieślniczych: ucznia, czeladnika lub współpracownika i mistrza masońskiego. Kandydat do tych trzech stopni jest stopniowo uczony znaczenia symboli masońskich i powierza mu się znaki i słowa, aby oznaczały dla innych członków, że został on w ten sposób wtajemniczony.

Stopnie te są po części alegorycznym moralitetem. Trzy stopnie są oferowane przez masonerię rzemieślniczą (Niebieską Lożę). Istnieją dodatkowe stopnie, które różnią się w zależności od miejsca i jurysdykcji, i są zwykle zarządzane przez ich własne organy (oddzielne od tych, które zarządzają stopniami rzemieślniczymi).