Język angielski – szkolenia i obozy językowe

Nauka angielskiego, aby była skuteczna, musi obejmować rozwijanie wszystkich umiejętności. Dziś największą popularnością cieszą się kursy językowe o charakterze konwersacyjnym, co ma swoje uzasadnienie: nie można przecież porozumiewać się, wyłącznie znając zasady gramatyki.

 

phone-booth-203492_640Nauka mówienia

Z pozoru pojęcie „”nauki mówienia”” może w kontekście szkoleń językowych brzmieć nieco obco. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozmowa to coś więcej, niż budowanie poprawnych stylistycznie zdań. Zapewne każdy z nas brał już udział w rozmowie, która toczyła się mimo pewnych językowych lapsusów. Właśnie to mają umożliwić dobre kursy konwersacyjne: mają łamać nieśmiałość przed porozumiewaniem się w obcym języku i uczyć pewnej elastyczności, na przykład opisowego omijania słów, których się nie zna lub nie pamięta.

 

flag-164881_640Obozy językowe – czy naprawdę warte są swoje ceny?

Jeszcze kilkanaście lat temu obozy językowe były w zasadzie jedyną formą nauki języka w praktyce. Dziś choćby kursy angielskiego z native speakerami dają taką możliwość bez ruszania się z miasta. Obozy wciąż jednak mają sporo do zaoferowania. przede wszystkim rozmowy między uczestnikami obozu są pogaduchami rówieśniczymi, nie ma tutaj typowej hierarchii, jaka tworzy się w czasie nawet najbardziej swobodnych zajęć na kursie. Możliwość rozmowy z rówieśnikami, brak narzuconych tematów, a także olbrzymia spontaniczność takiej formy nauki stawiają obozy co najmniej na równi, jeśli nie wyżej niż kursy językowe prowadzone w sposób konwencjonalny.

 

Pułapki prostej nauki

Metody konwersacyjne są stosunkowo proste, ponieważ tak naprawdę nie wymaga się tutaj znajomości gramatyki jako zestawu sformalizowanych reguł. Na każdym dobrym kursie oczywiście trzeba będzie je sobie przyswoić, ale jest to raczej formalność. To zresztą jest główny zarzut krytyków metod konwersacyjnych – ograniczenie znajomości reguł językowych może być w pewnych sytuacjach przeszkodą, natomiast warto zauważyć, że kursy językowe są organizowane w konkretnym celu – na konwersacyjne nie idą przecież osoby, które zamierzają pisać powieści albo zajmować się redagowaniem ogłoszeń, ale ludzie, którzy chcą nauczyć się porozumiewania na co dzień. Musisz o tym pamiętać, kiedy zaczynasz poszukiwania kursu idealnego dla siebie.

 

banner-71562_640Nauka może być prosta, ale…

Nauka angielskiego nie musi męczyć. Co prawda szkolenia i obozy wymagają zawsze pewnego wysiłku – sam fakt wymuszonej komunikacji w obcym języku jest swego rodzaju wyzwaniem, natomiast większość problemów ma charakter blokady psychologicznej. uczestnicy szkoleń i obozów boją się mówić, ponieważ mają świadomość, że ich angielski nie jest doskonały. Jednak jeśli kurs czy obóz ma właściwego opiekuna, który pomaga się uporać z takimi problemami, to nauka idzie łatwo, a co najważniejsze, może stać się źródłem przyjemności.

 


 

 

ball-107867_640Źródła:

 


 

 

souvenirs-107536_640Kury dla Ciebie

Jeśli wybierasz właśnie kurs językowy dla siebie, pamiętaj, że jego cena nie jest najważniejsza. Oczywiście, nikt nie chce zostać spłukany, ale to inwestycja – jeśli będziesz chciał oszczędzić za dużo, to wybierzesz szkołę, w której nikomu, ani lektorom, ani słuchaczom, nie będzie zależało na dobrych wynikach, a to straszliwie demobilizuje. Obozy? Jasne, jeśli tylko masz wystarczająco dużo wolnego czasu, na pewno jest to świetna forma szlifowania języka. Wcześniej jednak musisz znać przynajmniej podstawy, bo one pozwalają nawiązać kontakt z innymi uczestnikami obozu. Potem jest już z górki. Pamiętaj, że nauka musi mieć formę bardzo swobodną, ale to nie ma być dryfowanie po wodach angielszczyzny – każdy kurs, bez względu na jego formę, musi mieć kompetentnego opiekuna merytorycznego i jasno określony cel.

 

 

Leave a Comment