Jakiego rodzaju balustrady zamontować?

Podczas wykańczania nowego budynku, bądź remontu już istniejącego, większość osób staje przed dylematem wyboru balustrad i poręczy schodowych. Osoby takie widząc szeroki wybór elementów różnego rodzaju, takich jak: balustrady aluminiowe, balustrady drewniane, balustrady szklane, balustrady kute czy balustrady, stalowe nie wiedzą co wybrać.

Mam nadzieję przybliżyć, w jakich pomieszczeniach pasują balustrady z danego typu materiału, a jakich balustrad należy się wystrzegać.

Balustrady z aluminium.

balustradaBalustrady, które są aluminiowe najlepiej pasują do wnętrz urządzonych nowocześnie, gdzie rządzi prostota, jednolite kolory i estetyczna surowość. W takich budynkach bez wahania można wybrać balustradę aluminiową, bądź balustradę aluminiowo-szklaną, ponieważ nie ma ryzyka, że nie będą one pasowały do wnętrza. Zależnie od dokładnego wystroju wnętrza można również rozważyć zakup balustrady aluminiowej, ale z drewnianymi wstawkami, jednak zakup taki jest ryzykowny, ponieważ taka poręcz nie będzie pasowała do każdego typu wnętrza.

Balustrady, których głównym materiałem jest aluminium są często wybierane nie tylko ze względów estetycznych, ale także technicznych. Balustrady takie są najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także na korozję, co sprawia, że są najczęściej używane na zewnątrz.

Balustrady te są również często montowane w budynkach użyteczności publicznej gdzie wyżej ceni się praktyczność, aniżeli estetykę, takie poręcze łatwe jest utrzymać w czystości.  Oczywiście schody to nie jedyne miejsce, gdzie montuje się balustrady, są one montowane również na balkonach, na punktach widokowych i w innych niebezpiecznych miejscach, w których jeden zły krok grozi upadkiem. We współczesnym budownictwie królują balkony z barierkami, które są zbudowane z nóg, a pomiędzy nimi rozciągnięte jest tworzywo sztuczne, które imituje szkło. Balustrady balkonowe są w dzisiejszych czasach ważnym elementem wystroju domu, ponieważ balkon zazwyczaj znajduje się z przodu, więc każdy chce, aby jego dom wyglądał jak najlepiej.

Wymagania prawne.

Poręcze są wymaganie prawnie na schodach, których wysokość przekracza 50 centymetrów. W budynkach użyteczności publicznej wymaga się, aby balustrady były po obu stronach schodów, a jeśli schody przekraczają szerokość 4 metrów, to należy postawić poręcz środkową. Oczywiście poręcze muszą spełniać wyśrubowane normy jakościowe i techniczne, dlatego należy korzystać z oferty tylko i wyłącznie renomowanych producentów.

Montaż.

balustrada2Są dwa typy balustrad, które różnią się sposobem montażu. Można zakupić balustradę zaprojektowaną na zamówienie, którą przed montażem należy zespawać, a także powyginać rury w odpowiedni sposób. Drugim typem balustrad są tak zwane systemy balustrad. Różnią się one tym, że są sprzedawane w gotowych zestawach, razem ze wszystkim co jest potrzebne do montażu, w przypadku balustrad systemowych nie trzeba przejmować się spawaniem, a także gięciem metalu. Wystarczy zamontować gotową balustradę na jej miejscu. Montaż tego typu jest o wiele łatwiejszy. Majsterkowicze i osoby zaznajomione z podstawowymi narzędziami będą spokojnie w stanie samodzielnie zamontować taki zestaw. Oczywiście osoby, które nie chcą, bądź nie czują się na siłach, aby wykonać samodzielny montaż mogą skorzystać z usług firmy, która się tym zajmie.

Sklepy sprzedające balustrady często oferują montaż za drobną opłatą, w przypadku większego zamówienia niektóre sklepy dodają montaż jako gratis, dlatego warto przejrzeć ofertę kilku sklepów i wybrać taki, który posiada najlepszą ofertę, ponieważ może się okazać, że choć zapłacimy delikatnie więcej za balustradę, to dostaniemy montaż gratis.

Źródła: Systemy balustrad od bud-max.com

Leave a Comment