kuchnia

Jakie meble wybrać do kuchni?

Kuchnia powinna być przede wszystkim ergonomiczna, aby praca w niej była przyjemna i komfortowa. O tym nie decyduje jednak tylko sprzęt jaki w niej posiadamy, ale również meble. Przed ich zakupem zastanów się więc, na co warto zwrócić uwagę.

Odpowiednie meble kuchenne

meble kuchenneCoraz częściej w sklepach z wyposażeniem wnętrz, poza pojedynczymi szafkami możemy otrzymać całe komplety meblowe składające się zazwyczaj z

  • szafki pod zlewozmywak,
  • szafek stojących,
  • szafek stojących z szufladami,
  • szafki wiszące wraz z jedną okapową.

Jest to najprostszy zestaw meblowy pasujący do wszystkich niewielkich wnętrz. Gdy dysponujemy większą przestrzenią decydujemy się często na układ w kształcie litery „”L””, dlatego w sklepach i takie gotowe kuchnie znajdziemy. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę czy zabudowa odpowiada naszemu zapotrzebowaniu tzn. czy dłuższy bok znajduje się z prawej czy lewej strony, jak zagospodarowane są szafki narożne (stojąca i wisząca). Gdy gotowy zestaw kuchenny nie odpowiada naszym wymiarom pomieszczenia sprawdźmy czy mają one możliwość modyfikacji, jak zmiana ustawienia szafek w ciągu, przestawienie ścian, zmiana strony otwierania szafki. Niestety nawet meble kuchenne sprzedawane w zestawach nie posiadają blatu, w związku z czym, sami musimy o niego zadbać. Oprócz doboru odpowiedniego koloru, grubości, materiału, listw łączących blaty i maskujących, czeka nas jeszcze odpowiednia ich docinka, tak abyśmy mogli go dopasować do szafek, ale również zlewu. Nie będzie to problem jeśli dokonujemy zakupu w hipermarketach budowlanych znajdujących się w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk. Gorzej jeśli zakupu dokonujemy w małych sklepach meblowych, które nie oferują zbyt dużego wyrobu, ani docinania.

Przede wszystkim funkcjonalne szafki

szafkiMeble dopasowane do naszego wnętrza, to jednak nie wszystko, ważne jest również, aby szafki były funkcjonalne, a ich ustawienie było takie, aby przy późniejsze ich otwieranie było bezkolizyjne. Przede wszystkim powinny one dysponować odpowiednią ilością miejsca, abyśmy mogli pochować nasze wyposażenie kuchenne. Szuflady powinny być na tyle duże, abyśmy zmieścili w nich pudełka na sztućce. Półki przeznaczone na talerze i kubki, miski powinny być umieszczone na ścianie, ponieważ to je najczęściej używanym dlatego ważne jest aby były łatwo dostępne i pod ręką. Ze względu na to, że rzadko kto ma w domu górę talerzy, nie muszą one być zbyt wysokie, a lepiej żeby miały więcej półek i były płytkie. Łatwiej w nich wtedy utrzymać porządek, a wszystko jest lepiej widoczne. Natomiast szafki w których będziemy trzymać rzeczy gabarytowe, jak garnki i patelnie, dla ergonomicznego korzystania lepiej aby były wyższe. Istotne jest również to, aby szuflady były umieszczone na solidnych szynach wyposażonych w hamulce, tak aby nie wypadały. Duża ilość szuflad wcale nie musi być minusem. W nich łatwiej i ekonomiczniej jest przechowywać takie rzeczy jak worki, przyprawy i różnego rodzaju tłuczki, wyciskarki do czosnku itp.

Meble na wymiar czy gotowe

Meble na wymiarNie zawsze cena mebli robionych na wymiar musi być wyższa niż tych proponowanych przez duże koncerny meblowe. Nie raz za równą cenę tych gotowych możemy otrzymać sprzęty zrobione idealnie pod nas. Tylko dlatego, że obecnie jest ogromny wybór sof, łóżek, mebli łazienkowych, kuchennych, komód itd. ludzie przestali rozważać zakup mebli na zamówienie. Jednak jeżeli chcemy otrzymać produkt oryginalny, dopasowany pod metraż i barwę naszego wnętrza, a także idealnie funkcjonalny lepiej skorzystać z usług firm robiących wyposażenia na wymiar. W sklepach prawie nigdy nie zdarza się, że znajdujemy produkt idealny, zawsze wymaga on jakiś poprawek i ulepszeń, a to zawsze wiąże się z kosztami. Teraz firmy zajmujące się wyrobem mebli pod klienta możemy znaleźć nie tylko w Warszawie, ale i mniej popularnych miastach jak Bydgoszcz, Koszalin, Konin, warto więc wziąć taką opcję pod uwagę.


Tekst powstał z pomocą stron:


Podsumowanie

Odpowiednie meble kuchenne, to nie tylko te pięknie prezentujące się w naszej kuchni, ale także te praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Pamiętajmy, że obiad od patrzenia się nie ugotuje, trzeba go zrobić, a żeby go zrobić szybko potrzebujemy funkcjonalnego miejsca.