Coraz powszechniejsze wśród ludzi stają się choroby związane ze słuchem. Przyczyn tego może być wiele. Jednak nie bez winy jest szybki tryb życia współczesnych ludzi. W okół każdego człowieka jest coraz więcej przedmiotów emitujących głośne dźwięki. Na ulicach jest tysiące aut, samolotów, syren. Żeby wyłączyć się od tego hałasu wkłada się w uszy słuchawki i słucha głośno muzyki. Czynników szkodliwych dla słuchu jest o wiele więcej. To wszystko jednak sprawiło, że coraz bardziej powszechna stała się otorynolaryngologia.
Kim jest laryngolog?
Otorynolaryngologia jest to dziedzina medyczna, której przedmiotem badań są narządy głowy i szyi. Lekarz, czyli w tym wypadku otolaryngolog, najmuję się wszelakimi schorzeniami ucha, nosa, krtani i gardła. Laryngolog zajmuje się przede wszystkim rozpoznaniem choroby, ale także jej leczeniem. W tym wypadku laryngolog może nawet dokonywać zabiegów chirurgicznych. Tak jak w wypadku innych lekarzy, i tutaj istnieje laryngologa dla dorosłych oraz laryngolog dziecięcy. Lekarz taki, według polskiego prawa, musi ukończyć studia medyczne oraz specjalność. Następnie lekarz taki musi odbyć staż w gabinecie laryngologicznym. Po takiej edukacji lekarz dopiero może odebrać uprawnienia do wykonywania zawodu. Do chorób, które najczęściej wymagają konsultacji laryngologicznej, zaliczyć można:
- ból ucha
- chrapanie
- Zaburzenia równowagi,
- zapalenie ucha środkowego,
- głuchota,
- krwotoki z nosa,
- ostre zapalenie ucha,
- zapalenie ślinianek
Laryngolog po przeprowadzeniu wywiadu może rozpocząć leczenie. Często jednak w celu ustalenia diagnozy potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań.
Badania ultradźwiękowe to nie wszystko
Laryngolog aby dokonać diagnozy często musi wykonać dodatkowe badania. Mogą być one bardziej lub mniej inwazyjne. Większość z nich lekarz może samodzielnie wykonać w swoim gabinecie. Do tego typu badań zaliczyć można:
- rynoskopie,
- badanie węzłów chłonnych szyi,
- laryngoskopie pośrednia,
- otoskopie,
- badanie gardła,
- badanie akumetryczne
Podstawowe badania wykorzystują ultradźwięki. Ultrasonograf czyli USG pomaga zbadać narządy wewnętrzne za pomocą fal ultradźwiękowych. Jednak nie jest to jedyne badanie wykonywane przez laryngologa. Innym rodzajem badań może być tak zwane badanie penetracyjne. Coraz bardziej popularne jednak stają się badania magnetyczne. Jest to tak zwany rezonans magnetyczny. Pozwala on dokładnie prześwietlić ciało i wskazać wszystkie anomalie. Badanie to można powiedzieć, że zrewolucjonizowało medycynę. Diagnostyka stała się bardziej dokłada, a co za tym idzie bardziej skuteczna. Jednak jak to zazwyczaj bywa na wykonanie tego badania trzeba sporo czekać w kolejce. Dlatego lekarze decydują się częściej na wykonanie bardziej tradycyjnych i dostępnych badań.
Dlaczego ludzie mają problem ze słuchem?
Współczesny świat ma do zaoferowania bardzo dużo. Rozwój technologi sprawił, że w wielu aspektach życie stało się łatwiejsze. Komputery, telefony, Internet to wynalazki, które są obecne w życiu każdego człowieka niemal codziennie. Jednak jak to zwykle bywa przedmioty te mogą mieć niezdrowy wpływ na człowieka. Technologia stała się przenośna dzięki temu korzystać z niej można niemal na okrągło. W każdym miejscu można słuchać muzyki i to w sposób bezpośredni do ucha. Słuchawki więc zbierają żniwa szczególnie wśród młodych osób, które lubują się w głośnym słuchaniu muzyki. Również sposób przemieszczania się człowieka uległ zmianie. Obecnie można podróżować autem, pociągiem lub samolotem. Każdy z tych środków transportu emituje bardzo wysokie dźwięki, które negatywnie wpływają na słuch człowieka.
Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:
- Abczdrowie.pl – portal internetowy poświęcony zdrowiu i medycynie
- Technic-Control – strona internetowa firmy oferującej badania ultradźwiękowe
- Matyniak.pl – blog internetowy z wpisami, które tworzy otolaryngolog i laryngolog dziecięcy
Podsumowanie
Problemy ze słuchem to coraz powszechniejszy problem. Rozwój technologi a także zmiana stylu życia sprawiają, że słuch człowieka jest narażony na dużo czynników. Problemów tych nie należy lekceważyć i czym prędzej udać się na wizytę do specjalisty. Wcześnie zdiagnozowany problem może być niegroźny. Jednak lekceważony może przynieść fatalne skutki.