Dom pasywny

Jak zadbać o wizerunek domu z zewnątrz – malowanie dachu, pielęgnacja ogrodu

Najbliższe otoczenie domu pełniło niegdyś głównie funkcję ochronną. Od kilku lat trendy w budownictwie starają się połączyć ją z estetyką, funkcjonalnością oraz solidnością. Jak możemy zadbać o do m zgodnie z najnowszymi standardami?

Na czym polega fachowa pielęgnacja ogrodów?

zakładanie ogrodówDbanie o ogród to szereg czasochłonnych i pracochłonnych czynności. Możemy wykonać je samodzielnie lub zlecić ogrodnikowi. Niektóre z nich należy wykonywać systematycznie, inne zaś sporadycznie. Bez względu na ilość roślin każda posesja wymaga częstego koszenia trawnika. Wysoka trawa wygląda nieestetycznie i później trudno ją usunąć. Podobnie wygląda kwestia pielenia – należy wykonywać je regularnie, w przeciwnym razie te się rozrosną i opanują cały ogród. Pielęgnacja ogrodów to też przede wszystkim podlewanie roślin. To czynność dosyć mozolna, którą trudno zaplanować. W trosce o tereny zielone zabieganych, często wyjeżdżających i leniwych osób wprowadzono automatyczne nawadnianie ogrodów. W ten sposób woda dociera do roślin za pomocą zraszaczy lub systemu nawadniania kropelkowego. Do trawników przeznaczone są zraszacze wynurzeniowe. Te wydostają się na powierzchnię ziemi pod wpływem wysokiego ciśnienia, zaś w stanie spoczynku spoczywają pod ziemią. Takie rozwiązanie nie utrudnia koszenia i zapewnia równomierne nawadnianie ogrodów. Na rabatach z kolei sprawdzą się linie kroplujące, które za pomocą elastycznych rur co chwilę wypuszczają niewielką ilość wody do korzeni. Istnieją także inne metody podlewania roślinności. Wszystkie z nich są inwestycją na lata i przyczyniają się do oszczędzania wody. Pielęgnacja ogrodów w taki sposób zapewni zdrową i bujną roślinność przez cały sezon.

Czy malowanie dachów się opłaca?

malowanie dachuBy nadać nowy wygląd dachowi wcale nie trzeba go ponownie montować. Obecnie istnieją firmy, które świadczą malowanie dachów. Nadaje się do tego zarówno blacha, blachodachówka, dachówka jak i gonty. Malowanie dachówki gwarantuje, ze ta wygląda jak nowa, a nawet lepiej. W zależności od oferty, którą wybierzemy może mieć kilka etapów, jednak jej zalety pozostają niezmienne:

  • dachówka po pomalowaniu jest znacznie odporniejsza na działanie niskich temperatur,
  • ulega samoczyszczeniu,
  • jeśli wymaga czyszczenia to jest ono znacznie łatwiejsze,
  • rozwijanie się mchów, grzybów i innych porostów jest znacznie ograniczone,
  • nie grozi jej działanie promieni słonecznych,
  • chroni przed kwaśnymi deszczami.

Malowanie dachówki i innych materiałów odbywa się przy pomocy agregatu hydrofobowego, co zapewnia równomierne pokrycie, najwyższą jakość i odpowiednie wchłanianie farby. Malowanie dachów w zależności od wybranej firmy i materiału może kosztować od ok. 15 do 23 złotych za metr kwadratowy.

Jakie zalety ma elewacja drewniana?

Podłogi drewnianeDrewniane wykończenie domu nadaje mu elegancji i przytulności. Jednak decydując się na tego typu elewację należy rozważyć wszelkie za i przeciw oraz wiedzieć na czym polega jej zakładanie i pielęgnacja. Pierwszą kwestią jest typ drewna – do wyboru mamy odmiany rodzime i drewno egzotyczne. To drugie wygląda efektownie jednak jest nawet o połowę droższe. Należy też liczyć się ze zmianą koloru drewna z upływem lat, co jest naturalnym procesem. Elewacja drewniana zapewnia bardzo dobrą izolację ciepła. Niestety wymaga też odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Wykonywane regularnie i poprawnie uchronią drewno przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz grzybów i ognia. Deski elewacyjne występują zazwyczaj w odmianie prostej i wypukłej (imitującej bale). Przed ich montażem należy pamiętać o odpowiedniej konstrukcji z łat lub desek dystansujących, co zapewni odciążenie oraz ochronę przed wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi.


Więcej można znaleźć na:


Krótkie podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na dbanie o zewnętrzną cześć domu. Niektóre z nich są bardzo efektowne i praktyczne przy niedużych nakładach finansowych.