przestrzeń miejską

Jak zadbać o przestrzeń miejską? – kosze metalowe i gabiony

Zieleń miejsca to coraz bardziej dostrzegany przed władze miast obszar. Wpływa na wizerunek całego miasta i zachęca mieszkańców do wyjścia z mieszkań. Jak powinna wyglądać jej pielęgnacja?

Czy wycinka drzew jest koniecznością?

wycinka drzewTo bardzo kontrowersyjny temat. Jedni radykalnie się jej sprzeciwiają, inni zaś robią wszystko by uniknąć za nią kar. Wycinka drzew w dużych miastach stałą się już normalnością. Tereny zielone zmniejszane są na rzecz nowoczesnych rozwiązań aglomeracyjnych, rozległych parkingów, galerii handlowych, budynków mieszkalnych i innych. Kto ma rację? Wystarczy zajrzeć w słoneczny weekend do pobliskiego parku, by zauważyć jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu miejsca. Bydgoski Leśny Park Kultury i Wypoczynku (znany szerszemu gronu jako Myślęcinek) przeżywa prawdziwe oblężenie jak tylko rozpoczynają się nieco cieplejsze dni. Budowane zaś z uporem maniaka galerie handlowe i wyglądają wtedy na opuszczone, a mimo wszystko nadal powstają. Wycinka drzew to nie tylko zmniejszenie możliwości rekreacji, ale też szereg negatywnych konsekwencji jak:

  • zanieczyszczenie powietrza,
  • mniejsza retencja wody,
  • mniejsza ochrona przed hałasem,
  • gorsze samopoczucie,
  • większe nakłady na oczyszczanie ścieków.

Na szczęście w opozycji do wycinki drzew bardzo rozwinęła się pielęgnacja ogrodów w miastach. Specjalnie wyznaczeni do tego pracownicy sadzą nowe rośliny i układają zjawiskowe kompozycje. W taki sposób ozdobionych jest coraz więcej skrzyżowań, parkinów czy deptaków. Tak na pozór niepotrzebne zabiegi poprawiają komfort i samopoczucie mieszkańców, skłaniają do przebywania na powietrzu oraz zachęcają turystów do odwiedzin.

Kosze metalowe gwarancją czystego miastach

Kosze metaloweWartość koszy na śmieci doceniamy zazwyczaj w momencie gdy spacerując deptakiem, nie widzimy żadnego, a bardzo chcemy pozbyć się papierka czy ogryzki. Zanieczyszczone odpadami miasto traci swój cały urok, za to gdzieniegdzie zyskuje na dosyć ordynarnym i niemiłym zapachu. Umieszczanie ich w rozsądnych odstępach pozytywnie wpłynie na wygląd otoczenia i zmniejszy wydatki przeznaczane na ekipy sprzątające. Drugim jeszcze bardziej irytującym zjawiskiem są psie odchody na chodniku – zwłaszcza gdy nie udało nam się ich ominąć. Coraz częściej w parkach i centrach miast pojawiają się pojemniki na psie odchody. Oprócz funkcji wiadomej pełnią kolejną ważną rolę: oswajają właścicieli psów z tym, że sprzątanie po pupilach nie jest niczym wstydliwym, lecz wręcz pożądanym. Osoby nadal niezachęcone powinien przekonać fakt, że za takie lenistwo grozi im kara 500 złotych. To chyba wystarczający argument…

Nowoczesne i funkcjonalne gabiony

gabionyGabiony mają formę kosza lub siatki, wypełnionej kamieniami, gruzem, szkłem lub ziemią. To rozwiązanie coraz częściej stosowane przy budowie dróg i ogrodzeń. Ma wiele istotnych zalet. Przede wszystkim tłumią hałas, nie wymagają konserwacji, są trwałe i bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Poza tym gabiony można wykonać stosunkowo tanio, a co więcej są bardzo estetyczne i łatwe w montażu. Znajdują zastosowanie zarówno w miastach, jak i na prywatnych posesjach. Doskonale sprawdzą się przy ruchliwych ulicach zapewniając ciszę i spokój. Można je obsadzić dowolnymi roślinami co dodatkowo podwyższa walory wizualne danego miejsca. Dzięki swojej prostocie i funkcjonalności są coraz częściej stosowane.


Tekst został napisany w oparciu o:


Podsumowanie

Dbanie o przestrzeń miejską odbywa się z korzyścią dla wszystkich mieszkańców oraz zwiększa wartość aglomeracji jako atrakcji turystycznej. Warto więc zadbać, by otoczenie było czyste i zachęcało wszystkich do pozostania tam jak najdłużej.