Jak wyposażyć pokój dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Medycyna wciąż jeszcze nie znalazła lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Szacuje się, że ta przypadłość dotyczy około 20 proc. ludności na całym świecie. Schorzenie to towarzyszy chorym już do końca życia, jednak jego symptomy można znacznie złagodzić.

 

atopowe zapalenie skóryCZYM JEST ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY?

Choroba atopowa najczęściej pojawia się u noworodków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, między 6 a 7 rokiem życia. Jej głównym objawem jest silne swędzenie skóry, w opinii osób chorych – znacznie gorsze niż ból. Późniejsze objawy to znaczne wysychanie skóry. W zgięciach przy kolanach i łokciach, które mogą rozprzestrzenić się na całe ciało. W końcowym efekcie skóra zaczyna przypominać pergamin i staje się na tyle cienka, że widać przez nią żyły.

Według naukowców atopia jest chorobą dziedziczną, mającą podłoże genetyczne. Stwierdzono również, że choroba ta częściej dotyczy dzieci z dużą wagą urodzeniową oraz tych, którym podawano krowie mleko jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Osoby chore bezwzględnie muszą unikać pomieszczeń wypełnionych dymem tytoniowym, który ma bardzo szkodliwe działanie dla skóry. Niewskazane są również kąpiele w nadmiernie chlorowanej wodzie, przebywanie w miejscach zakurzonych i wystawianie się na działanie urządzeń klimatyzacyjnych. Zamiast kąpieli zalecane są szybkie prysznice, przed którymi obowiązkowo należy natrzeć skórę substancją ochronną. Środki myjące nie powinny zawierać mydła, które działa wysuszająco. Po prysznicu zaleca się dokładnie natłuścić ciało oliwką lub zwykłym kremem półtłustym. Wielką ulgę mogą przynieść okazjonalne kąpiele w słonej wodzie.

 

meble dla dzieci na wymiarATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U DZIECI I NIEMOWLĄT

Ta tajemnicza choroba jest najbardziej dokuczliwa dla dzieci, gdyż to właśnie w wieku niemowlęcym i dziecięcym jej objawy osiągają największe nasilenie. Aby można było je zminimalizować, należy zadbać aby otoczenie, w którym dziecko przebywa, było odpowiednio dostosowane do jego choroby. Jak urządzić pokój dziecka z atopowym zapaleniem skóry? Konieczne jest przestrzeganie kilku zasad.

Po pierwsze wystrój pokoju musi być minimalistyczny, może nawet ascetyczny. Z pokoju muszą zniknąć wszystkie przedmioty, które mogą gromadzić kurz.

Należy pozbyć się:

  • dywanów,
  • wykładzin podłogowych,
  • firanek,
  • zasłon.

Drewniana podłoga powinna być polakierowana nietoksycznym lakierem, który jest przyjazny dla alergików. Taki minimalizm będzie miał kilka zalet: w pokoju nie będzie przedmiotów, które gromadzą roztocza oraz będzie go można łatwo i szybko posprzątać. Pomieszczenia, w których przebywają dzieci chore na AZS muszą być sprzątane regularnie. Do prac porządkowych najlepiej będzie użyć odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA – takie urządzenie jest w stanie zatrzymać większość alergenów. Bardzo istotne jest, aby jeszcze przez godzinę po zakończeniu sprzątania dziecko nie wchodziło do pokoju, gdyż w powietrzu nadal będą unosiły się alergeny. Zabawki dziecka również powinny pozwalać na łatwe utrzymanie czystości, przy czym należy unikać wszelkich maskotek wykonanych z pluszu, który stanowi siedlisko kurzu i roztoczy.

Ważna jest także kwestia mebli – należy unikać obić wykonanych z wełny, która działa drażniąco na chorą skórę. Meble dziecięce najlepiej będzie zamówić u producenta, który projektuje meble na wymiar – taka firma będzie w stanie wykonać całe wyposażenie pokoju według naszych wytycznych.

Stwierdzono, że stres ma bezpośredni wpływ na odczuwanie swędzenia u osób chorych na AZS. Warto zatem pomalować ściany pokoju dziecięcego na jeden z kolorów, mających kojące działanie. Idealne będą odcienie zieleni.
W sezonie grzewczym należy pamiętać o nawilżaniu powietrza w pokoju dziecka, jednak należy być ostrożnym gdyż nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a także powoduje nadmierny przyrost roztoczy. Niewłaściwy nawilżacz powietrza może być zatem źródłem zaostrzenia objawów choroby, zatem warto skupić się jedynie na modelach, które posiadają funkcję pomiaru wilgoci w powietrzu. Jej optymalny poziom wynosi od 45 do 55 procent.

 


 

 

meble na wymiarŹródła informacji artykułu:

 

5 thoughts on “Jak wyposażyć pokój dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry”

Leave a Comment