Nowy dom na sprzedaż

Jak przygotować dom na sprzedaż przed wizytą potencjalnych nabywców?

Jeśli pierwszy raz sprzedajesz dom, możesz nie wiedzieć jak zadbać o niektóre rzeczy. Kiedy przygotowujesz się na przyjście osób oglądających nieruchomość musisz zwrócić uwagę na parę rzeczy, aby nie zniechęcić ich na wstępie do zakupu. Liczy się wygląd, ale także zapach przestrzeni, do której ich wprowadzasz.

Domy na sprzedaż i ich prezentacja

Dom na sprzedażPrzede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, jak dom wygląda. Liczy się nie tylko to, jak prezentuje się w środku. Znaczenie ma również całe obejście: czy trawa jest ładnie skoszona, czy nie walają się gdzieś śmieci, czy teren jest ładnie zagospodarowany. Pamiętaj, liczy się pierwsze wrażenie, więc to, co ujrzą potencjalni klienci wchodząc na terytorium działki, może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia transakcji. Kiedy zaś przystępujesz już do sprzątania wewnątrz nieruchomości, zwróć baczną uwagę na:

 • blaty
 • czystość toalety
 • zapach wydobywający się z łazienki, zmywarki i śmietnika
 • wywietrzenie domu
 • dywany i wykładziny
 • lustra

To elementy kluczowe, które każdy od razu zauważy. Przetrzyj więc przynajmniej powierzchownie blaty i półki, aby nie zalegał na nich kilkucentymetrowy kurz. Zadbaj o czystość w toalecie, aby broń Boże nie wydostawał się stamtąd jakiś niepożądany zapach, mogący na wejściu odstraszyć potencjalnych nabywców. Zwróć uwagę też na zapachy, które mogą pochodzić z lodówki, zmywarki i pralki. Tam najczęściej może zbierać się wilgoć, co po upływie jakiegoś czasu nieraz powoduje gnicie i produkcję niekorzystnej woni. Jeżeli wykładziny są poplamione i zniszczone to bezwzględnie trzeba je wyczyścić, a czasami wymienić. Taka zmiana może bowiem spowodować nawet, że nabywca będzie w stanie więcej za dom zapłacić.

Usuwanie zapachów z nieruchomości na sprzedaż

Wnętrze mieszkania na sprzedażKupujemy w dużej mierze oczami, ale nie jest prawdą, że tylko nimi, więc skup się także na aromatach, które utrzymują się w budynku. Ja nauczyłam się tego, usiłując kupić mieszkanie w Katowicach. Naprawdę niewiele z nich dobrze pachniało. Jak zabić przykre zapachy:

 • wywietrz dom przed wizytą
 • kup odświeżacz powietrza
 • posprzątaj
 • przynieś pachnące kwiaty

Podstawą jest oczywiście wysprzątanie całej przestrzeni, ale poza tym odwiedź lokum przed planowaną wizytą i porządnie wywietrz wszystkie pomieszczenia. Kiedy w przestrzeni nie ma przepływu powietrza, bardzo szybko robi się tam duchota, która nie sprzyja chęciom zakupowym. Uwierz, że o wiele lepsze wrażenie robią te same pomieszczenia, kiedy jest w nich dobra cyrkulacja tlenu niż kiedy powietrze stoi.

Czyszczenie dywanów i pranie wykładzin jest opłacalne

Czyszczenie dywanówCzasami koniecznością może być wyczyszczenie dywanów i wykładzin, jeżeli zwykłe odkurzanie nie wystarcza. Lepiej nie zabieraj się za tę czynność samodzielnie, ponieważ możesz zaszkodzić tylko tym powierzchniom i konieczna będzie wówczas ich wymiana. Lepiej zatrudnić profesjonalną firmę sprzątającą, która wyczyści dywan za niewielkie pieniądze, a będziesz mieć pewność, że mu nie zaszkodzi. To nieraz koszt porównywalny do zakupu środka czyszczącego. Oszczędzasz czas i kłopot. Nieraz możesz mieć też dylemat czy jest sens wydawać pieniądze na pranie wykładziny, kiedy jest ona trochę w opłakanym stanie. Być może lepiej będzie po prostu kupić nową. Pomyśl, że jeżeli ma to pomóc w sprzedaży nieruchomości i zrobieniu pozytywnego wrażenia na potencjalnym kliencie, to lepiej zainwestować w ten nowy dywan. Dzięki temu możesz sprzedać dom po cenie bardziej jak w Warszawie. Pranie dywanów polecam natomiast w sytuacji, kiedy zabrudzenia nie są aż tak rozległe, a ponadto domowy futrzak jest dość świeżym nabytkiem i może jeszcze trochę posłużyć nowym właścicielom. Ostatecznie, być może klient i tak będzie chciał wymienić sporo rzeczy w domu. Ważne więc tylko, aby wchodząc do budynku nie przeraził się ilością rzeczy do zmiany już, w tym momencie. Jeśli chcesz kupić nową wykładzinę czy dywan, to po prostu weź jakąś tanią, ale sterylną opcję.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

 • Propertynews.pl – portal internetowy prezentujący informacje z rynku nieruchomości
 • E-proficlean.pl – witryna internetowa firmy z Warszawy zajmującej się czyszczeniem tapicerki
 • Marta-kulawik.pl – strona internetowa biura nieruchomości z Katowic oferującego domy i mieszkania

Podsumowanie tematu

Sprzedając mieszkanie, skup się przede wszystkim na zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia. Ty pokaż się jako solidna firma, ale też zatroszcz się, żeby twój dom na sprzedaż tak wyglądał.