Jak pielęgnować i szkolić psa?

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i często jest traktowany jako członek rodziny. Warto dbać o swojego pupila, jednak prawidłowa pielęgnacja i szkolenie nie jest łatwe.

Pies, owczarekCzy strzyc psa u psiego fryzjera?

Wiele osób sądzi, ze strzyżenie psów jest tylko dla tych, które uczestniczą w wystawach. Jednak strzyżenie psów jest również dla psiaków prowadzących rodzinne, spokojne życie. Strzyżenie często jest ważnym elementem zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Jest to praca, która wymaga wielkiej wprawy oraz delikatności. Psi fryzjer powinien być doświadczony, by strzyżenie dla psa nie było stresujące. Poza tym doświadczony psi fryzjer nie naraża psa na urazy czy obrażenia poprzez niefachowe posługiwanie się nożyczkami. Złe strzyżenie może na długi czas oszpecić pieska. W przypadku niektórych psów obcinanie sierści nie jest konieczne, są to:

 • Owczarki niemieckie,
 • Husky,
 • Labradory,
 • Owczarki belgijskie,
 • Ratlerki,
 • Foksteriery,
 • Dobermany.

Strzyże się psy z obfitą szatą oraz rasy długowłose. Sierść, która jest zaniedbana się kołtuni, poza tym gromadzi się w niej zanieczyszczenia i kurz. Taka sierść jest idealną pożywką dla bakterii oraz grzybów. Sprzyja to różnym infekcjom skóry psiaka. Należy pamiętać, że odpowiednia długość sierści chroni psa przed odmrożeniami w zimę oraz przegrzaniem w lecie. Psów nie wolno strzyc gdy są chore lub osłabione, należy dbać o higienę podczas strzyżenia oraz używać tylko specjalnych narzędzi i preparatów. Aby pies polubił wizyty u fryzjera, warto zabierać go już tam od lat szczenięcych, by traktował to jako coś normalnego.

PiesPo co psie przedszkole?

W Warszawie, ale i w innych dużych miasta powstają psie przedszkola. Psie przedszkole zapewnia naukę odpowiedniego prowadzenia się szczeniaka, co pozwala nawiązać opiekunom poprawna więź z psiakiem. Takie przedszkola tworzą wzajemne zrozumienie szczeniaka z właścicielem oraz zapobiegają problemów behawioralnych. Uniknąć wielu złych zachowań psa można jeśli da mu się okazję do uczenia się odpowiednich umiejętności socjalnych, posłuszeństwa i właściwej komunikacji. Psie przedszkola oferują zajęcia, które:

 • socjalizują szczeniaka z innymi psami,
 • socjalizują szczeniaka z ludźmi,
 • budowanie więzi właścicieli z psiakiem,
 • nauka podstawowych komend.

SzczeniakMoże oddać szczeniaka na szkolenie?

Jeśli pies ma być wiernym, oddanym towarzyszem i przyjacielem, nie można przede wszystkim traktować go jako materiał hodowlany, albo przeciwnie uczłowieczać. Aby prawidłowo rozumieć psa, warto znać psie obyczaje. Warto szkolenia i zajęcia pedagogiczne zaczynać już od lat szczenięcych. To właśnie pierwsze cztery miesiące życia pieska są najistotniejsze w jego zdolnościach uczenia się. Szkolenie szczeniąt należy zacząć od nauki, gdzie ma swoje legowisko, gdzie ma załatwiać swoje potrzeby, oraz gdzie może się bawić. Tych zasad należy konsekwentnie przestrzegać, bo gdy już raz się na coś innego pozwoli, to w takim przypadku miesza się psiakowi w głowie. Podczas wychowywania psa należy być cierpliwym, opanowanym, a nerwy należy trzymać na wodzy. Jeśli ma się słabszy dzień, to wtedy nie warto ćwiczyć ze szczeniakiem. Pies wyczuwa negatywne emocje i również on nie może skupić się na nauce. Ważne by szkolenie psa odbywało się regularnie, a nie od czasu do czasu. Nagrody za poprawne zachowanie również są wskazane. Szczeniak uczy się, ze po zrobieniu danej czynności dostaje smakołyk, więc będzie ja powtarzał, by dostać coś pysznego. Ton głosu tez jest ważny. Nie można krzyczeć na psa, pies słyszy sto razy lepiej od człowieka. Wystarczy komendy wydawać stanowczym głosem. W szkolenie szczeniaka ważne by angażować wszystkich domowników, dlatego również w szkołach dla psów podczas treningu oprócz trenera uczestniczą również wszyscy domownicy.


Więcej informacji uzyskać można na stronach:


 

Podsumowując:

Pielęgnacja psa jest istota sprawą w opiece nad nim. Pies zadbany to pies szczęśliwy. Również odpowiednie szkolenie przeprowadzone w pierwszych miesiącach życia powoduje, ze psiak odpowiednio się zachowuje przez całego jego życie, a właściciele nie mają z nim żadnych problemów np. podczas spaceru.

Leave a Comment